İmalat işletmelerinde stok yönetim problemleri ve en ideal stok değerleme yöntemi seçimi: Giresun ili örneği
Inventory management problems in manufacturing companies and selection of the most ideal stock valuation method: Giresun province example
  1. Tez No: 934591
  2. Yazar: MERVE ÖZMENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KORUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Stok yönetimi, işletmelerin verimlilik ve kârlılık düzeylerini etkileyen stratejik bir fonksiyon olarak giderek daha fazla önem kazanmaktadır. İşletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri, müşteri memnuniyetini artırmaları ve rekabet avantajı elde etmeleri için stoklarını etkin bir şekilde yönetmeleri gerekmektedir. Günümüz iş ortamındaki dinamik koşullar, talep tahminlerindeki belirsizlikler, maliyet kontrolü ve kaynakların etkin kullanımı gibi unsurları stok yönetimini yalnızca operasyonel bir faaliyet olmaktan çıkararak stratejik bir yönetim alanı haline getirmiştir. Bu çalışmada, literatür taramaları sonucunda belirlenen kriterler ve alternatifler, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Bulanık WASPAS yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma, Giresun ilinde faaliyet gösteren imalat işletmelerinde çalışan 12 karar vericiye uygulanan anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, işletmelerin maliyet avantajı sağlaması, kaynak verimliliğini artırması ve sürdürülebilir rekabet gücü elde etmesi için etkin stok yönetimi uygulamalarının ne kadar önem taşıdığını göstermektedir. Ayrıca, uygun stok değerleme yöntemlerinin seçimi, işletmelerin finansal performansını ve operasyonel verimliliğini artırmada kritik bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasının amacı, stok yönetimi problemlerinin işletme performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve işletmeler için uygun stok değerleme yöntemlerini tespit etmektir. Bu doğrultuda elde edilen bulgular, işletmelerin maliyet avantajı sağlamalarına, kaynak verimliliğini artırmalarına ve sürdürülebilir rekabet güçlerini korumalarına katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Inventory management is increasingly gaining importance as a strategic function that affects the efficiency and profitability levels of businesses. To sustain their operations, enhance customer satisfaction, and gain a competitive advantage, businesses must manage their inventories effectively. The dynamic conditions of today's business environment, uncertainties in demand forecasting, cost control, and efficient resource utilization have transformed inventory management from a mere operational activity into a strategic management field. In this study, criteria and alternatives determined through literature reviews were evaluated using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (AHP) and Fuzzy WASPAS methods, which are among the Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) techniques. The research was conducted through a survey applied to 12 decision-makers working in manufacturing enterprises operating in the Giresun province. As a result, the study demonstrates the critical importance of effective inventory management practices in helping businesses achieve cost advantages, enhance resource efficiency, and sustain competitive strength. Moreover, the selection of appropriate inventory valuation methods plays a crucial role in improving businesses' financial performance and operational efficiency. In this context, the aim of the thesis is to reveal the effects of inventory management problems on business performance and to determine suitable inventory valuation methods for businesses. The findings obtained in this study aim to contribute to businesses by enabling them to achieve cost advantages, enhance resource efficiency, and maintain sustainable competitive strength.