Bursa ili Karacabey ilçesi entansif süt sığırcılığının ekonomik analizi
Economic analysis of intensive dairy farming in the Karacabey district of Bursa
  1. Tez No: 9347
  2. Yazar: İLYAS MİRZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKEN REHBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ABSTRACT BURSA İLİ KARACABEY İLÇESİ ENTANSİF SÜT Sl?lRCILI?ININ EKONOMİK ANALİZİ Bu çalışmada Karacabey ilçesinde süt üretiminin ekonomik yapı ve sorunlarının, esas itibariyle örnek olarak seçilen 25 süt inekçiliği işletme sinden toplanan verilere bağlı olarak, tesbiti amaçlanmıştır. İlçede yüksek verimli kültür ırkı ineklerin oranı % 78,5 ulaşırken Türkiye'de bu oran sadece % 7 civarındadır. İncelenen işletmelerde süt maliye ti 1-5, 6-10 ve 10 'dan fazla ineğe sahip olmak üzere 3 grupta analiz edilerek sırasıyla 611,20 TL/lt, 601,30 TL/lt ve 584,15 TL/lt olarak hesaplanmıştır. Tem masrafları % 57.7 ile üretim maliyetinde en yüksek paya sahiptir. Süt üretiminde regresyon analizine göre sürü büyüklüğünün maliyeti azaltıcı yönde bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECOHOMIC AHALYSIS OF USTEHSIVE DAIRY FARMIHG US“ THE KARACABEY DISTRICT OF BURSA Determination of economic structure and related problems of milk production in the Karacabey District was aimed in this study, mainly ”based on the data oolleoted from 25 sample dairy farms. The share of the high yielding cows in the district has reached 78.5 %, while it was about only 7 % in Turkey. On the farms studied production cost were estimated as 611.20, 601.30, 584-15 TL per liter respectively "by herd-size which were analysed in three groups as 1-5, 6-10, 11 and more cows. Feed expenses has the highest share with 57.7 İ» in the production costs. According to the regression analysis of milk production, it was found that herd-size has a possitive effect on the milk cost.