DNA hasar tespitine ilişkin ELISA test sistemi geliştirilmesi
Development of ELISA test system for DNA damage detection
- Tez No: 934617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GÜLMEZ SAMSA, DOÇ. DR. CEVAHİR ALTINKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
8-hidroksi-deoksiguanozin (8-OHdG), DNA‟da meydana gelen oksidatif hasarın direkt göstergesi olarak kabul edilmektedir ve kanser ve yaşlanma başta olmak üzere çeşitli hastalık süreçlerinde düzeyleri artmaktadır. Geleneksel tespit teknikleri iyi bir seçiciliğe ve uygun tespit limitlerine ulaşmış olsa da bunlar zaman alıcıdır ve genellikle karmaşık ve zahmetli teknolojilerin, son derece kalifiye personelin ve biyolojik örneklerin aşırı işlenmesinin kullanımını gerektirir. Bu nedenle, 8-OHdG tespiti için hızlı, hassas, kullanımı kolay ve düşük maliyetli yöntemlerin geliştirilmesi bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada biyotin antikoru içeren ve 8-OHdG poliklonal antikoru ve horseradish peroksidaz enzimi içeren nano çiçek yapılar sentezlenerek mikro yapısı ve kimyasal özellikleri SEM, EDX, FTIR ve XRD analizleri ile karakterize edilmiş, ardındandirekt ve sandviç enzim bağlantılı immunosorbent testi (ELISA) yöntemlerinde test edilmiştir. Yüksek enkapsülasyon verimi ile sentezlenen işlevselleştirilmiş hibrit konjugat sisteminin yüksek antijen bağlama kapasitesiyle çalıştığını ve tespit limitinin ticari ELISA sistemlerine yakın olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, sentezlenen konjugat, hastalıkların tanısına yönelik doğru, hızlı ve hassas bir test sisteminin tek bir ELISA analiziyle belirlenmesi açısından önemli bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Hydroxy-deoxyguanosine (8-OHdG) is recognized as a direct indicator of oxidative damage in DNA, with elevated levels observed in various disease processes, particularly cancer and aging. Although traditional detection techniques have achieved good selectivity and appropriate detection limits, they are time-consuming and typically require complex and labor-intensive technologies, highly qualified personnel, and extensive processing of biological samples. Therefore, developing rapid, sensitive, userfriendly, and cost-effective methods for 8-OHdG detection remains a significant challenge. In this study, nano-flower structures containing biotin antibodies, 8-OHdG polyclonal antibodies, and horseradish peroxidase enzyme were synthesized and characterized in terms of their microstructure and chemical properties using SEM, EDX, FTIR, and XRD analyses. These structures were then tested in direct and sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) methods. The functionalized hybrid conjugate system, synthesized with high encapsulation efficiency, demonstrated a high antigen-binding capacity and detection limits comparable to commercial ELISA systems. In conclusion, the synthesized conjugate shows significant potential as an accurate, rapid, and sensitive test system for disease diagnosis, enabling precise detection through a single ELISA analysis.