Olumsuz çocukluk çağı deneyimleri olan beliren yetişkinlerin romantik ilişkilere bakışı
The perspective of emerging adults with adverse childhood experiences on romantic relationships
- Tez No: 934616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin romantik ilişkilere bakış açıları üzerinde olumsuz çocukluk yaşantılarının etkilerini incelemek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma, bireylerin geçmişte yaşadığı olumsuz çocukluk deneyimlerinin, romantik ilişkilerin kurulması ve sürdürülmesi süreçlerinde nasıl bir rol oynadığını anlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, olumsuz çocukluk yaşantılarının bireylerin romantik ilişkilerine yansıyan dinamikleri, ilişkilerin deneyimleniş biçimleri ve bu süreçte ortaya çıkan psikolojik etkiler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Karma yöntem yaklaşımının benimsendiği çalışmada açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve verilerin analizinde fenomenolojik analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, 18-30 yaş aralığında toplam 15 yetişkinden veri toplanmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, bireylerin çocukluk dönemindeki olumsuz yaşantılarını değerlendirmek amacıyla Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği (ÇDÖYÖ), katılımcıların temel demografik bilgilerini almak için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve bireylerin romantik ilişki deneyimlerini derinlemesine anlamak amacıyla Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır.Ölçek uygulaması sonucunda, çocukluk dönemi örselenme yaşantıları açısından yüksek puan alan bireyler belirlenmiştir. Bu bireyler arasından, romantik ilişkisi olan veya geçmişte romantik ilişki deneyimi yaşamış, görüşmelere katılmaya gönüllü olan 18-30 yaş aralığındaki15 yetişkinle derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, katılımcıların kendilerini rahat ve açık bir şekilde ifade edebilmelerine olanak tanıyacak şekilde düzenlenmiş, bireylerin romantik ilişkilerine dair algıları, deneyimleri ve çocukluk yaşantılarıyla kurdukları bağ ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Verilerin analizinde içerikanaliz tekniği kullanılmış, analizler MAXQDA programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, araştırmanın amacı ve alt amaçlarına uygun olarak kategori ve temalara ayrılmış ve doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Verilerin daha sistematik bir şekilde incelenebilmesi için görüşme sırasında elde edilen ses kayıtları ve yazılı notlar defalarca deşifre edilerek metinlere dönüştürülmüştür. Araştırma bulguları, romantik ilişkilerde olumsuz çocukluk yaşantılarının etkisi ana teması etrafında şekillenmiştir. Bu ana tema altında,“Duygular, Bağlanma ve Güven, İlişkisel Beklentiler ve Destek, Aile İlişkileri ile Kendini İfade ve İletişim”olmak üzere beş alt tema belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine the effects of adverse childhood experiences on the perspectives of individuals in emerging adulthood regarding romantic relationships. The study seeks to understand how negative childhood experiences influence the formation and maintenance of romantic relationships. In this context, the research thoroughly explores the dynamics reflected in individuals' romantic relationships, the ways these relationships are experienced, and the psychological effects that emerge throughout the process. A mixed-methods approach was adopted in the study, utilizing an explanatory sequential design. A qualitative research method was employed, and phenomenological analysis was used for data analysis. The study collected data from a total of 15 individuals aged 18- 30. During the data collection process, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) was used to assess individuals' adverse childhood experiences, while a Personal Information Form designed by the researcher was utilized to gather demographic information. Additionally, a Semi-Structured Interview Form was employed to gain an in-depth understanding of participants' romantic relationship experiences. Following the application of the scale, individuals who scored high in childhood trauma, had a romantic relationship or past romantic relationship experience, and voluntarily agreed to participate in the study were selected. In-depth semi-structured interviews were conducted with 15 participants aged 18-30. The interviews were designed to allow participants to express themselves openly and comfortably, focusing on their perceptions and experiences of romantic relationships and the connections they established it with their childhood experiences. For data analysis, content analysis was applied, and the analyses were conducted using the MAXQDA software. The collected data were categorized and thematized in accordance with the research objectives and sub-objectives, supported by direct quotations. To systematically examine the data, the audio recordings and written notes obtained during the interviews were repeatedly transcribed into textual format. The research findings were structured around the main theme of the impact of adverse childhood experiences on romantic relationships. Within this main theme, five subthemes were identified: "Emotions, Attachment and Trust, Relational Expectations and Support, Family Relationships, and Self-Expression and Communication.