Wireless fnirs with spatially resolved short separation approach for improved snr
Geliştirilmiş sinyal gürültü oranı için uzamsal çözülmüş kısa ayrım yaklaşımlı kablosuz fnırs
  1. Tez No: 934682
  2. Yazar: SERHAT ILGAZ YÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA AKIN, DOÇ. DR. GÖKHAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu projede, özgün prob geometrisi ile giyilebilir kablosuz bir fNIRS cihazı olan ―Vega Vision‖ geliştirilmiştir. Cihaz uzamsal olarak çözümlenmiş yüksek sinyal-gürültü oranına sahip bir şekilde, uzak/yakın detektör prob (3/1.5cm aralık) geometrisi ve aşırı örnekleme tekniği kullanılarak tasarlanmıştır. Sigara içen ve sigara içmeyen kişilerden, kafa eğme manevrası protokolüne uygun şekilde ölçümler alınmıştır. Dik duruştan öne eğik pozisyona geçişte ve öne eğik pozisyondan dik duruşa geri geçişte toplam hemoglobin değişimleri iki grup arasında istatistiksel olarak: sigara içmeyen ve sigara içenler arasında delta TotHb down'daki sapma beynin sağ yarım küresi için 33.2% (P=0.040), soldan 4. kanal için 35.4% (P=0.008) olarak hesaplanmıştır. Sigara içmeyen ve sigara içenler arasında delta TotHb up'daki sapma beynin sağ yarım küresi için 30% (P=0.040), soldan 4. kanal için 30.8% (P=0.015) olarak hesaplanmıştır. Genel anlamıyla, tasarlanan cihaz güvenilirliği, düşük maliyeti ve kolay kullanımı ile klinik kullanıma hazır bir fNIRS cihazı olduğunu kanıtlamıştır.Bu projede, özgün prob geometrisi ile giyilebilir kablosuz bir fNIRS cihazı olan ―Vega Vision‖ geliştirilmiştir. Cihaz uzamsal olarak çözümlenmiş yüksek sinyal-gürültü oranına sahip bir şekilde, uzak/yakın detektör prob (3/1.5cm aralık) geometrisi ve aşırı örnekleme tekniği kullanılarak tasarlanmıştır. Sigara içen ve sigara içmeyen kişilerden, kafa eğme manevrası protokolüne uygun şekilde ölçümler alınmıştır. Dik duruştan öne eğik pozisyona geçişte ve öne eğik pozisyondan dik duruşa geri geçişte toplam hemoglobin değişimleri iki grup arasında istatistiksel olarak: sigara içmeyen ve sigara içenler arasında delta TotHb down'daki sapma beynin sağ yarım küresi için 33.2% (P=0.040), soldan 4. kanal için 35.4% (P=0.008) olarak hesaplanmıştır. Sigara içmeyen ve sigara içenler arasında delta TotHb up'daki sapma beynin sağ yarım küresi için 30% (P=0.040), soldan 4. kanal için 30.8% (P=0.015) olarak hesaplanmıştır. Genel anlamıyla, tasarlanan cihaz güvenilirliği, düşük maliyeti ve kolay kullanımı ile klinik kullanıma hazır bir fNIRS cihazı olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, ―Vega Vision‖ a wearable wireless functional near infrared spectroscopy (fNIRS) device was developed with a unique probe geometry. A spatially resolved high signal-to-noise ratio (SNR) device was designed by utilization of far/short detector probe (3/1.5cm separation) geometry and oversampling technique. Measurements were taken from non-smoking and smoking individuals during a head-tilt maneuver protocol. Total hemoglobin (TotHb) changes from resting to head down and from head down to up showed statistically different values: deviation of delta TotHb down between non-smokers and smokers was 33.2% (P=0.040) for the right half of brain and 35.4% (P=0.008) for the 4th channel from left end side, meanwhile deviation of delta TotHb up between non-smokers and smokers was 30.0% (P=0.040) for the right half of brain and 30.8% (P=0.015) for the 4th channel from left end side. In overall, the device designed proved to be a safe, affordable and easy-to-use fNIRS device suitable for clinical deployment.