Endemik Centaurea kilaea bitkisinde antitümöral fitokimyasalların biyoteknolojik üretimi
Biotechnological production of antitumoral phytochemicals in endemic Centaurea kilaea plant
  1. Tez No: 934681
  2. Yazar: GÜLİS CANSU KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA HASANÇEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada ele alınan Centaurea kilaea, geleneksel tıpta uzun yıllardır kullanılan ve sahip olduğu biyolojik aktivitelerle dikkat çeken önemli bir türdür. Özellikle antitümör ve antioksidan özellikleriyle bilinen sekonder metabolitleri, farmasötik uygulamalar açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın amacı, C. kilaea'dan elde edilen kallus ve hücre süspansiyon kültürlerinde metabolit üretimini optimize ederek, bu türün biyoteknolojik üretim potansiyelini araştırmak ve sürdürülebilir üretim yöntemleri geliştirmektir. Kallus indüksiyonu için farklı hormon kombinasyonları ve konsantrasyonları denenmiştir. Bu denemeler arasında,1 mg/L 2,4D içerikli besi yeri hızlı kitle artışı sağlamış ve 12 haftada yaklaşık 5 kat büyüklüğünde biyokütle artışı sağlanmıştır. Sekonder metabolit üretimi için Hücre Süspansiyon Kültürleri (HSK) kurulmuş ve antitümoral fenolik bileşik üretimi hedeflenmiştir. Bu süreçte, 1 mg/L BAP ve 1 mg/L 2,4D içerikli besi yerlerinde maksimum biyokütle artışı sağlanmıştır. Hem kallus hem de HKS de 6 haftalık ve 12 haftalık dokular hasat edilerek metabolit içeriği analiz edilmiş ve doğada yetişen bitki dokularındaki metabolit profili ve miktarı ile karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kallus ve hücre süspansiyon kültüründe hedeflenen antitümör bileşiklerinde arasında bulunduğu 2,5-dihidroksibenzoik asit, askorbik asit, kafeik asit, klorojenik asit, öpatorin, fumarik asit, hispidulin 7-glikozit, indol-3-asetik asit, jaseozidin, litospermik asit, p-kumarik asit, protokatekuik asit, pirokatekol, salisilik asit, şiringik asit, vanilik asit tespit edilmiştir. Kültür ortamlarında üretilen askorbik asit, kafeik asit, fumarik asit, indol-3-asetik asit, p-kumarik asit, salisilik asidin doğal bitkideki üretimlerine kıyasla daha fazla üretildiği gözlemlenmiştir. Ancak 2,5-dihidroksibenzoik asit, klorojenik asit, öpatorin, jaseozidin, litospermik asit, protokatekuik asit, pirokatekol, şiringik asit, vanilik asidin doğal bitkide daha yüksek seviyelerde üretildiği tespit edilmiştir. Tüm bu bulgular ışığında, ilgili antitümoral bileşiklerin C. kilaea kallus ve hücre süspansiyon kültürlerinde belirli seviyelerde eldesi sağlanmış olmakla birlikte, bileşiklerin daha verimli düzeylerde üretilebilmesi amacıyla farklı koşul ve ortam şartları altında ileri çalışmalar gerçekleştirilmesi gereklilik arz etmektedir. Bununla birlikte endemik bir tür olan C. kilaea'da üretim için esas olan doku kültürü sistemlerinin kurulumu ve maksimum biyokütle üretimi için optimizasyon yapılmıştır. Çalışmanın devam ettirilerek farklı kültür koşulları ve elisitör uygulamasıyla hedeflenen metabolitlerin daha yüksek düzeyde üretiminin sağlanması mümkündür. Böylece türün biyoteknolojik potansiyeli daha verimli bir şekilde değerlendirilebilir. Sunulan tez çalışmasının oluşturduğu temel süreçler, sürdürülebilir ve yüksek verimli üretim yöntemlerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Centaurea kilaea, a significant species widely used in traditional medicine and renowned for its notable biological activities. Particularly, its secondary metabolites with antitumor and antioxidant properties hold immense potential for pharmaceutical applications. The primary objective of this research is to optimize secondary metabolite production using callus and cell suspension cultures derived from C. kilaea, thereby investigating its biotechnological production potential and developing sustainable production methods. For callus induction, various hormone combinations and concentrations were tested, and the best results were obtained using a medium containing 1 mg/L 2,4-D. Under these conditions, approximately 5-fold increase in callus biomass was observed over a 12-week period. To produce secondary metabolites, Cell Suspension Cultures (CSC) were established, targeting the production of antitumor phenolic compounds. Analyses were conducted using media containing 1 mg/L BAP and 1 mg/L 2,4-D, with the highest metabolite production observed in the medium containing 1 mg/L 2,4-D. Analysis of callus and cell suspension cultures identified several target antitumor compounds, including 2,5-dihydroxybenzoic acid, ascorbic acid, caffeic acid, chlorogenic acid, eupatorine, fumaric acid, hispidulin 7-glucoside, indole-3-acetic acid, jaceosidin, lithospermic acid, p-coumaric acid, protocatechuic acid, pyrocatechol, salicylic acid, syringic acid, and vanillic acid. Furthermore, it was observed that ascorbic acid, caffeic acid, fumaric acid, indole-3-acetic Acid, p-coumaric acid, and salicylic acid were produced at higher levels in culture media compared to the natural plant. Conversely, compounds such as 2,5-dihydroxybenzoic acid, chlorogenic acid, eupatorine, jaceosidin, lithospermic acid, protocatechuic acid, pyrocatechol, syringic acid, and vanillic acid were found at higher concentrations in the natural plant than in the culture media. Considering these findings, optimizing the conditions for the production of antitumor compounds from C. kilaea can facilitate a more efficient exploration of its biotechnological potential. Future studies will play a crucial role in developing sustainable and high-yield production methods, paving the way for innovative pharmaceutical applications.