Mekânsal planlamada kurumsal plan onama ve yapma yetki problemi; Antalya ili örneği
Authority problem in approving and making institutional plan in spatial planning; example of Antalya
  1. Tez No: 934699
  2. Yazar: TAHİR DOKUMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Mekânsal planlama temelde sosyo-kültürel, ekonomik, demografik ve çevresel dinamikler dikkate alınarak mekânın düzenli ve dengeli biçimde fiziksel olarak büyüme ve gelişmesidir. Ülkemizde merkezi ve yerel yönetimlerde mekânsal planlamayla ilgili tür, ölçek, yetki ve sorumluluk dağılımı konusunda belirgin bir karmaşa ve karışıklık olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum, planlama süreçlerinin etkin bir şekilde koordine edilememesinden kaynaklı olmakla birlikte, diğer bazı yasal ve yönetsel kısıtlar da bulunmaktadır. Planlama alanında net bir yol haritasının oluşturulması ve merkezle yerel yönetimler arasında iş birliğinin güçlendirilmesi, bu karmaşıklığın azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, planlama sürecine katılan tüm aktörlerin ve paydaşların görüşlerinin alınması ve karar alma süreçlerinde şeffaflık kazandırılması da önemlidir. Bu tezde, bu bağlamda sorunlar Antalya merkezde yer alan altı ilçe (Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Serik) yasal ve yönetsel süreçleri açısından değerlendirilerek, mekânsal planlamada daha akılcı, kapsamlı, tutarlı, kentin ve toplumun ihtiyaçlarına daha uygun hale getirilebileceği amaçlanmaktadır. Böylece mekânsal planlama açısından planlama yapma ve onama yetkilerinin merkezi ya da yerel yönetimler tarafından kullanılması ile merkezi kurumların standart belirleme, izleme ve denetlemeden sorumlu olması yönünde bazı somut öneriler getirilmektedir. Ülkemizde mekânsal planlama tartışmalarında öncelikle hangi ölçekte, hangi planın, kimin tarafından yapılacağı da bir sorunsal olarak ön plana çıkmaktadır. Böylece çalışmada; üst ölçeklerde bölge planından alt ölçekte imar planı değişikliklerine kadar geniş bir alana yayılan mekânsal planlama alanında kurumlar arasında yaşanılan yetki ve görev dağılımındaki karmaşıklığın mekânsal planlama süreçleri üzerindeki etkileriyle bu karmaşıklığı giderecek çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Spatial planning is basically the physical growth and development of space in an orderly and balanced manner, taking into account socio-cultural, economic, demographic and environmental dynamics. It is observed that there is a significant complexity and confusion in the distribution of type, scale, authority and responsibility regarding spatial planning in central and local governments in our country. This situation is due to the ineffective coordination of planning processes, as well as some other legal and administrative constraints. Establishing a clear roadmap in the field of planning and strengthening cooperation between central and local governments can help reduce this complexity. In addition, it is also important to obtain the opinions of all actors and stakeholders participating in the planning process and to ensure transparency in decision-making processes. In this thesis, the problems in this context are evaluated in terms of the legal and administrative processes of six districts (Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa and Serik) located in the center of Antalya, and it is aimed to make spatial planning more rational, comprehensive, consistent and more suitable for the needs of the city and society. Thus, some concrete suggestions are made in terms of spatial planning, in terms of planning and approval authorities being used by central or local governments and central institutions being responsible for standard setting, monitoring and inspection. In spatial planning discussions in our country, the question of which plan will be made at which scale and by whom comes to the forefront as a problem. Thus, in the study; the effects of the complexity in the distribution of authority and duties among institutions in the field of spatial planning, which spreads over a wide area from regional plans at upper scales to zoning plan changes at lower scales, on spatial planning processes and solution suggestions that will eliminate this complexity are presented.