Kamu mali yönetiminde iyi yönetişim ve e-devlet: Türkiye değerlendirmesi
Good governance and e-government in public financial management: An assesment of Turkey
  1. Tez No: 934698
  2. Yazar: MEHMET BURAK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİDİNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Devlet, toplumsal düzenin sağlanması, birey haklarının korunması ve ortak çıkarların gözetilmesi amacıyla tarih boyunca şekillenen temel bir siyasi organizasyondur. Tarihsel süreçte kamu mali yönetimi, merkeziyetçi bir anlayıştan, 20. yüzyılın sonunda küreselleşme, demokratikleşme ve bilgi teknolojilerindeki ilerlemelerle daha katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir modele dönüşmüştür. Bu bağlamda“yönetişim”kavramı, modern kamu mali yönetiminde önemli bir yere sahiptir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte kamu hizmetlerinin dijitalleşmesini ifade eden“e-Devlet”kavramı, yönetişim anlayışını destekleyen önemli bir araç haline gelmiştir. e-Devlet uygulamaları, vatandaşlara hızlı, etkin ve şeffaf hizmet sunmayı hedeflemekte, kamu mali yönetiminin modernleşmesinde bir dönüm noktası olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kamu mali yönetiminin tarihsel gelişimini ve modern kamu mali yönetiminde yaşanan dönüşümü analiz ederek, özellikle e-Devlet uygulamalarının Türkiye nezdinde yerini ve önemini ortaya koymaktır. Türkiye'nin dijitalleşme sürecinde başarılı bir dönüşüm gerçekleştirebilmesi için yalnızca teknolojik yatırımlar değil, aynı zamanda vatandaş odaklı ve kapsayıcı bir strateji benimsemesi gerekmektedir. Bu süreç, yalnızca teknolojik bir dönüşüm değil, aynı zamanda vatandaşların kamu hizmetlerine erişimindeki engelleri ortadan kaldıran, toplumsal eşitliği güçlendiren ve yönetişim ilkelerini hayata geçiren bir stratejiyle yürütülmelidir. Dijital ve geleneksel hizmetlerin hibrit bir modelle sunulması, Türkiye'nin e-Devlet'ten Dijital Devlet'e geçişinde önemli bir yapı taşı olacaktır. Bu stratejik yaklaşım, Türkiye'nin dijitalleşme hedeflerine ulaşmasını hızlandırırken, toplumsal kapsayıcılığı ve vatandaş memnuniyetini artıracaktır. Böylece, Türkiye'nin küresel dijitalleşme yarışındaki rekabet gücü de önemli ölçüde artacaktır.
Özet (Çeviri)
The state is a fundamental political organization that has evolved throughout history to ensure social order, protect individual rights, and safeguard common interests. Over time, public financial management has transitioned from a centralized approach to a more participatory, transparent, and accountable model, particularly with the impact of globalization, democratization, and advancements in information technology by the late 20th century. In this context, the concept of“governance”has become a crucial element in modern public financial management. With the development of information and communication technologies, the concept of“E-Government,”which refers to the digitization of public services, has emerged as a key tool supporting the governance approach. E-Government applications aim to provide citizens with fast, efficient, and transparent services and are considered a turning point in the modernization of public financial management. This study aims to analyze the historical development of public financial management and the transformation of modern public financial administration, specifically highlighting the role and significance of E-Government applications in Turkey. For Turkey to achieve a successful digital transformation, it is necessary to adopt not only technological investments but also a citizen-centric and inclusive strategy. This process should not be regarded solely as a technological shift but also as a strategic initiative that removes barriers to public service access, strengthens social equity, and implements governance principles. A hybrid model that integrates both digital and traditional services will serve as a crucial pillar in Turkey's transition from E-Government to Digital Government. This strategic approach will accelerate Turkey's achievement of its digitalization goals while enhancing social inclusivity and citizen satisfaction. Consequently, Turkey's competitive power in the global digitalization race will also be significantly strengthened.