Investigating the factors affecting turkey's wheat flour export leadership with k-means clustering and discriminant analysis
Türkiye'nin buğday unu ihracat liderliğini etkileyen faktörlerin k-means kümelemesi ve diskriminant analizi ile araştırılması
  1. Tez No: 934701
  2. Yazar: MERVE ÇALIŞKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. DENİZ EFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin buğday unu ihracatında Dünya sıralamasında liderliğine etki eden faktörlerin neler olduğunu tespit etmek ve bu tespit edilen etkenlerin, Türkiye'nin ihracat stratejilerine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu sebepler doğrultusunda, 2023 yılı TradeMap Dünya buğday unu verileri ile 105 ülke, önce Hiyerarşik Kümeleme Analizi, K-Means Kümeleme Analizi sonrasında ise Diskriminant Analizi ile ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Hiyerarşik Kümeleme analizi ile verilerimizi daha sağlıklı gruplamamız ve incelememiz için kaç gruba ayırmamız gerektiğini tespit ettik. Ardından K-Means Kümeleme Analizi sonucu elde ettiğimiz 6 küme ile ülkeler en optimize şekilde kümelendirilmiştir. Bu 6 kümenin oluşmasında etkili olan fonksiyonları ve göstergeleri tespit edebilmek için Diskriminant Analizi uygulanmıştır. Bu sıralı analizler sonucu elde edilen bilgiler ışığında, veriler daha iyi incelenebilmiş, sonuçlar daha doğru yorumlanabilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde, K-Means kümeleme analizi sonuçları ile Diskriminant Analizi sonuçları uyumlu çıkmış, her iki yöntemde de Türkiye'nin buğday unu ihracatınını en çok etkileyen faktörlerin, Nüfus ve Para Birimi değişim oranı olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçların, ekonomik ve ticari politika yapıcılar tarafından önemli bilgiler sunacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting Turkey's leadership in the world ranking in wheat flour exports, and we think that these factors will make significant contributions to Turkey's export strategies. For these reasons, 105 countries were examined in detail with Trade Map World wheat flour data for 2023, first with Hierarchical Cluster Analysis, K-Means Clustering Analysis and then with Discriminant Analysis. With Hierarchical Clustering analysis, we determined how many groups we need to group and examine our data more healthily. Then, with the 6 clusters we obtained as a result of the K-Means Clustering Analysis, the countries were clustered in the most optimized way. Discriminant Analysis was applied to determine the functions and indicators that are effective in the formation of these 6 clusters. In the light of the information obtained as a result of these sequential analyses, the data could be examined better, and the results could be interpreted more accurately. When the results obtained from the study were examined, the results of K-Means cluster analysis and Discriminant Analysis were compatible, and it was determined that the factors affecting Turkey's wheat flour exports the most in both methods were population and currency change rate. We believe that these results will provide important information for economic and trade policymakers.