Self-tuning self-powered vehicle suspension
Kendini ayarlayan kendi gücünü sağlayan araç süspansiyonu
  1. Tez No: 934707
  2. Yazar: MERT DİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, aracın yanal ve boylamsal ivmelerine göre orifis alanı değiştirilerek sönümleme katsayısını değiştiren kendi kendini ayarlayan bir pnömatik süspansiyon geliştirilmiştir. Orifis alanının kontrolü, kendi gücünü sağlayan, ivmeye bağlı bir valf tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, bu adaptif-pasif sistemin çalışması için herhangi bir harici elektrik enerjisi veya kontrol devresine ihtiyaç duyulmamaktadır. Valf sisteminin hareketi, ivme ve sönümleme oranı dikkate alınarak karakterize edilmiş ve testler vasıtasıyla doğrulanmıştır. Orifis alanına göre sönümleme katsayısı değişimini gözlemlemek için, ivmeye bağlı valf tarafından kontrol edilen süspansiyon sistemi, analitik olarak modellenmiştir. Ayrıca, kendini ayarlayan ve kendi gücünü sağlayan süspansiyon sistemi, prototip bir araca monte edilmiş ve tahrik frekansına göre etkin direngenlik değişimi analitik olarak modellenmiştir. Kendini ayarlayan ve kendi gücünü sağlayan süspansiyona sahip prototip araç, hız engeli testlerine tabi tutulmuştur. Sistemin kendini ayarladığı, kendini ayarlama fonksiyonu kapalıyken gerçekleştirilen hız engeli testi sonuçlarına kıyasla daha düşük ivme genlikleri elde edilmesiyle kanıtlanmıştır. Ayrıca valf açık olduğunda araca daha düşük titreşim iletimi olduğunu gösteren sarsıcı testleri yapılmıştır. Araç boylamasına veya yanal bir ivmeye maruz kalmadığında, valf açık kalmakta ve bu da düşük titreşim iletim oranı sağlamaktadır. Test sonuçları ayrıca, ivmeye maruz kaldığında etkin süspansiyon direngenliğinin arttığını da göstermektedir. Tasarlanan kendini ayarlayan ve kendi gücünü sağlayan süspansiyon sistemi, ivmelenme veya frenleme sırasında yunuslamayı ve viraj alma veya ani manevralar sırasında yalpalamayı azaltmada oldukça etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a self-tuning pneumatic suspension is developed that changes its damping constant by varying its orifice area according to the lateral and longitudinal accelerations of the vehicle. Control of the orifice area is accomplished by an acceleration dependent valve that is self-powered. Hence, this adaptive-passive system does not need any external electrical energy or control circuitry for its operation. Movement of the valve system is characterized with respect to acceleration and damping ratio and validated via tests. The suspension system which is controlled by the acceleration dependent valve is investigated to observe its damping constant change with respect to orifice area via analytical modelling. Moreover, the self-tuning and self-powered suspension system is installed on a prototype vehicle and its effective stiffness change with respect to excitation frequency is analytically investigated. The prototype vehicle with self-tuning and self-powered suspension is subjected to speed bump tests. It is shown that the system self-tunes itself since the results show lower acceleration amplitudes compared the vehicle speed bump test when self-tuning is off. Moreover, shaker tests have shown that when the valve is open, there is lower vibration transmission to the vehicle. When the vehicle is not subjected to longitudinal or lateral acceleration, the valve remains open, resulting in low vibration transmissibility. The test results also show that effective suspension stiffness increases when subject to acceleration. The designed self-tuning and self-powered suspension system can be very effective in reducing pitch motion during acceleration or braking, and roll motion during cornering or sharp maneuvering.