Integration of passive control methods for suppressing endpoint vibrations of lightweight manipulators
Hafif manipülatörlerin uç nokta titreşimlerini bastirmak için pasif kontrol yöntemlerinin entegrasyonu
  1. Tez No: 934737
  2. Yazar: SEDA VATAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MALGACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lightweight manipulators are pretty useful because of their high energy efficiency, low cost, and faster movement ability, but their flexible structures lead to undesired vibrations. Studies existing in the literature on passive vibration control of lightweight manipulators focus on residual vibrations, and generally, passive control methods are applied to different systems one by one. In this thesis, passive vibration control methods are used to eliminate both during motion vibrations and residual vibrations. Hybrid passive control methods combine the benefits of more than one method and eliminate their disadvantages. Two different lightweight manipulators are modeled on MATLAB/Simscape for analyses. New modified and hybrid methods are produced regarding two main control methods: three-step Posicast Control (PC) method and Motion Parameters Control (MPC) method. Hybrid Passive Control (HPC) method is developed by integrating PC into MPC. HPC is examined on an experimental system and single-link manipulator (SLM) model and also, a two-link lightweight manipulator (TLM) model for different motion cases. Changes in the natural frequency in multi-link manipulators during the movement affect control performance of passive methods. Multi Shaped Posicast Control method (MSPC) and Modified Motion Parameters Control (mMPC) method are designed by considering the natural frequencies on both starting and ending positions. Hybrid Multi-Mod Passive Control (HMPC) is generated by integrating MSPC into mMPC and investigated on TLM model. The vibration analyses show that HPC and HMPC are successful in decreasing the vibrations during and after motion and also improve the suppression of overshoot in responses despite the high flexibility of manipulators.
Özet (Çeviri)
Hafif manipülatörler yüksek enerji verimliliği, düşük maliyeti ve daha hızlı hareket kabiliyeti nedeniyle oldukça kullanışlıdır, ancak esnek yapıları istenmeyen titreşimlere yol açar. Hafif manipülatörlerin pasif titreşim kontrolü üzerine literatürde mevcut çalışmalar artık titreşimlere odaklanır ve genellikle pasif kontrol yöntemleri farklı sistemlere tek tek uygulanır. Bu tezde, pasif titreşim kontrol yöntemleri hem hareket sırasındaki titreşimleri hem de artık titreşimleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Hibrit pasif kontrol yöntemleri birden fazla yöntemin avantajlarını birleştirir ve dezavantajlarını ortadan kaldırır. Analizler için MATLAB/Simscape'te iki farklı hafif manipülatör modellenmiştir. İki ana kontrol yöntemi ile ilgili olarak yeni modifiye edilmiş ve hibrit yöntemler üretilmiştir: üç adımlı Posicast Kontrol (PC) yöntemi ve Hareket Parametreleri Kontrolü (MPC) yöntemi. Hibrit Pasif Kontrol (HPC) yöntemi, PC'yi MPC'ye entegre ederek geliştirilmiştir. HPC, deneysel bir sistem ve tek bağlantılı manipülatör (SLM) modeli ve ayrıca farklı hareket durumları için iki bağlantılı hafif manipülatör (TLM) modeli üzerinde incelenmiştir. Çok bağlantılı manipülatörlerde hareket sırasında doğal frekansın değişmesi, pasif yöntemlerin kontrol performansını etkiler. Çok Şekilli Posicast Kontrol yöntemi (MSPC) ve Değiştirilmiş Hareket Parametreleri Kontrolü (mMPC) yöntemi, hem başlangıç hem de bitiş pozisyonlarındaki doğal frekanslar dikkate alınarak tasarlanmıştır. Hibrit Çok Modlu Pasif Kontrol (HMPC), MSPC'yi mMPC'ye entegre ederek oluşturulmuş ve TLM modelinde incelenmiştir. Titreşim analizleri, HPC ve HMPC'nin hareket sırasında ve sonrasında titreşimleri azaltmada başarılı olduğunu ve manipülatörlerin yüksek esnekliğine rağmen tepkilerdeki aşımları bastırmayı iyileştirdiğini göstermektedir.