Skew cyclic codes over some finite rings
Bazi sonlu halkalar üzerindeki eğik devirli kodlar
  1. Tez No: 934738
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YILDIRIM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde bazı sonlu alanlar üzerindeki çarpık döngüsel kodları inceliyoruz. Bu halkalar sırasıyla 𝑢 2 = 0 ile 𝔽2 + 𝑢𝔽2 , 𝑣 2 = 𝑣 ile ℤ4 + 𝑣ℤ4 ve 𝐹4 + 𝑣𝐹4 4'tür. Öncelikle halka teorisi ve alan teorisi ile ilgili olan ve tezimizde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teorilere değindik. Daha sonra doğrusal ve döngüsel kodların temel fikir ve teorilerini ele aldık. Ayrıca doğrusal ve döngüsel kodların ana tanımlarını ve bazı teorilerini Gray haritalarını içeren cebirsel yapıları üzerinde analiz ettik. Literatürden örneklere yer verdik ve araştırma fikirlerini desteklemek için birçok referanstan yararlandık. Bu şekilde araştırmanın bölümlerindeki fikirler ilişkilendirildi ve toplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study skew cyclic codes over some finite fields. These rings are 𝔽2 + 𝑢𝔽2 with 𝑢 2 = 0, ℤ4 + 𝑣ℤ4 and 𝐹4 + 𝑣𝐹4 with 𝑣 2 = 𝑣, respectively. We first introduced the fundamental definitions and theories that are related to the ring theory and field theory and needed in our thesis. Then we covered the basic ideas and theories of linear and cyclic codes. Also we analyzed the main definitions and some theories of linear and cyclic codes on their algebraic structure containing the Gray maps. We included examples from the literature and many references were used to support the research ideas. In this way, the ideas of chapters of the research were linked and collected.