Mengen havzasındaki (Bolu KD) orta eosen yaşlı kömür içeren birimlerin sekans stratigrafisi ve kömürlerin sıvı hidrokarbon türetme potansiyelinin araştırılması, kb anadolu, türkiye
Sequence stratigraphy of the middle eocene units containing coal in the mengen basin (Bolu ne) and study of liquid hydrocarbon generation potential of coals, nw anatolia, turkey
  1. Tez No: 934755
  2. Yazar: ADEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Periferal önülke Mengen havzasında Alt-Üst Eosen'de depolanmış kömür ve bitümlü şeyl içeren istifler bulunmaktadır. Alt-Orta Eosen yaşlı birimler havza paleotektoniği ve Senozoyik paleoiklim değişimleriyle kontrol edilen nummulitce zengin ramp karbonat-marn tekrarlanması (Safranbolu ve Soğanlı formasyonları) ve gastropod-algce zengin ramp-linyit (Dağarkası Formasyonu) depolanmasından oluşur. Kuyu litoloji loglarına göre kömür içeren istifler Orta Eosen Klimatik Optimum (MECO) süresince 4. Derece parasekans olarak TST ve HST'de depolanmış alt ve üst damardan oluşur. Kömür küllerine ait XRF sonuçlarının yüksek CaO ve kükürt değerlerine sahip olması (% 4.89-16.36) ve CaO-MinC'nin pozitif korelasyon göstermesi depolanma ortamının mangrov tip yüksek bitki ile denizel karbonat (paralik) olduğuna işaret eder. Bununla birlikte, bazı üst damar seviyelerinde piritli kömürlerin olması ve yüksek Al, Si değerleri, klastiklerin taşındığı tatlısu girişine açık-denizel bataklık ortamı olduğunu destekleyen verilerdir. Paralik kömür oluşumundan sonra, ramp ortamı besin-silisiklastik artışı ve iklimsel soğuma etkisiyle tamamiyle boğulmuş ve türbiditik kumtaşı-hemipelajik marn birimleriyle dolmuştur. Kömüre ait ortalama 0.41 %Ro değeri“alt bitümlü kömür”rankını işaret eder. Alt bitümlü kömürler hem piroliz hem de Fischer-Assay yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu analiz sonuçlarına göre, kömürlerin ekonomik sıvı hidrokarbon türetme verimliliği olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are coal and bituminous shale deposited in the Lower to Upper Eocene in the Mengen peripheral foreland basin. The Lower-Middle Eocene units consist of nummulites-rich ramp carbonate-marl repetition (Safranbolu and Soğanlı formations) and gastropod-algae-rich ramp-lignite (Dağarkası Formation) deposits controlled by the basin paleotectonics evolution and Cenozoic paleoclimate changes. According to well lithology logs, coal-bearing deposits consist of lower and upper seams deposited in TST and HST as 4th degree parasequence during the Middle Eocene Climatic Optimum (MECO). The high CaO and sulfur values (% 4.89-16.36) from the XRF results of coal ashes and the positive correlation of CaO vs. MinC indicate that the depositional environment was oligohaline marine carbonate with mangrove type higher plant. However, the presence of pyrite coals in some upper seam levels and high Al, Si values support the fact that the freshwater influx to which the clastics were transported was an marine swamp environment. After the formation of paralic coal, the ramp environment was completely drowned by the effect of nutrient-siliciclastic increasing and climatic cooling, resulting from turbiditic sandstone-hemipelagic marl depositions. The average 0.41%Ro value of the coal indicates the“sub-bituminous coal”rank. Sub-bituminous coals were analyzed by both pyrolysis and Fischer-Assay methods. According to the results of these analyses, it was concluded that the coals have economic liquid hydrocarbon generation efficiency.