İnşaat sektöründe kullanılan ahşap yüzey plakalı sandviç panellerin mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of wooden face-sheet sandwich panels used in the construction sector
- Tez No: 934758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, OSB ve MDF malzemeleri ile oluşturulan ahşap yüzey plakalı sandviç panellerin üretimi yapılmıştır. Bu panellerde, ısı yalıtımı sağlamak amacıyla 20 mm kalınlığında polistren köpük çekirdek malzeme kullanılmıştır. Üretim sürecinde, yüzeylere epoksi reçinesi ve sertleştirici karışımı sürülerek, malzemeler arasındaki yapışkanlık artırılmıştır. Sonrasında, bu yapıştırılmış malzemeler 5 bar basınç altında preslenmiştir. Bu sayede, kompozit panellerin homojen bir yapıda olması sağlanmış ve dayanıklılıkları artırılmıştır. Tezde kullanılan deneysel yöntemler arasında, ASTM C393/C393M-20 standardına uygun olarak üç nokta eğme testleri yer almaktadır. Bu testler, ahşap kompozit sandviç panellerin yük taşıma kapasitesini, elastik özelliklerini ve dayanıklılıklarını belirlemek için uygulanmıştır. Deneyler sırasında, panelin üst yüzeyine uygulanan kuvvet ile alt yüzeyde oluşan deformasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu testlerin amacı, malzemelerin dayanımını ve kullanım koşullarındaki performansını değerlendirmektir. Bu iki sandviç türünün karşılaştırılması, her birinin farklı avantajlar sunduğunu ortaya koymuştur. MDF/PS/Ahşap kompozitler, yüksek taşıma kapasitesine sahip olup, rijit yapı gerektiren uygulamalarda tercih edilebilir. Ancak, bu sandviçlerin kırılma hasarlarına karşı daha duyarlı olduğu gözlemlenmiştir. OSB/PS/Ahşap kompozitler ise daha düşük taşıma kapasitesine sahip olmakla birlikte, esnek ve sünek özellikleri sayesinde daha uzun süreli dayanıklılık ve yük taşıma kapasitesi sergileyebildiği yorumlanmıştır. Bu durumda daha fazla deformasyona dayanabilen ve ani hasarlara karşı dirençli olan uygulamalar için uygun kıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of wooden surface plate sandwich panels made of OSB and MDF materials was carried out. In these panels, 20 mm thick polystyrene foam core material is used to provide thermal insulation. During the production process, a mixture of epoxy resin and hardener is applied to the surfaces to increase the adhesion between the materials. Afterwards, these bonded materials were pressed under 5 bar pressure. In this way, the composite panels are provided with a homogeneous structure and their durability is increased. The experimental methods used in the thesis include three-point bending tests in accordance with the ASTM C393/C393M-20 standard. These tests were applied to determine the load carrying capacity, elastic properties and durability of wood composite sandwich panels. During the experiments, the relationship between the force applied to the upper surface of the panel and the deformation on the lower surface was investigated. The purpose of these tests is to evaluate the strength of materials and their performance under usage conditions. Comparison of these two sandwich types has revealed that each offers different advantages. MDF/PS/Wood composites have high load-bearing capacity and can be preferred in applications requiring rigid structures. However, it has been observed that these sandwiches are more susceptible to fracture damage. OSB/PS/Wood composites, on the other hand, have lower load-carrying capacity, but their flexible and ductile properties have made them more durable and load-carrying. In this case, it has been understood that they are suitable for applications that can withstand more deformation and are resistant to sudden damage.