Elektrik direnç nokta kaynak yöntemiyle birleştirilen AA6082 ve AA7075 alüminyum alaşımlarının taguchi yöntemiyle modellenmesi
Modelling of AA6082 and AA7075 aluminium alloys joined by electric resistance spot welding method with taguchi method
- Tez No: 934759
- Danışmanlar: PROF. UĞUR ÖZSARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Alüminyum ve alaşımları mühendislik ve imalat yöntemlerinde mimari, inşaat, otomotiv, havacılık ve denizcilik gibi farklı uygulamalarda vardır. Bu yöntemler döküm, plastik şekil verme, talaşlı imalat, kaynaklı imalat, eklemeli imalat gibi üretim şekilleri vardır. Mühendislik ve imalat yöntemlerinde önemli bir yer barındıran kaynaklı imalat, gelişmekte olan teknoloji ve değişen hayat şartlarından etkilenmiş ve farklı şekillerde uygulanmaya başlamıştır. Bu farklı şekillerde kaynak uygulamalarından biri olan ergiterek birleştirme yöntemlerinden biri olarak Elektrik Direnç Nokta Kaynağı (EDNK) yöntemi, birçok avantaj içermesiyle önemli bir yer tutmaktadır. EDNK yöntemi genel kullanım alanı olarak otomotiv sektöründe yer almakta ve genellikle demir içerikli malzemelerin kaynağında kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Elektrik Direnç Nokta Kaynağı yöntemi, kaynak işlemi demir içerikli malzemelere göre nispeten zor olan AA6082/AA7075 serisi alüminyum alaşımlarının kaynaklı birleştirmeleri için uygulanmıştır ve ardından kaynak işlemi yapılan numuneler Taguchi yöntemi ile optimizasyonu yapılmıştır. AA6082 ve AA7075 serisi alüminyum alaşımlarının kullanılmasının nedeni korozyon direnci, hafifliği, geri dönüştürülebilir olması ve hafif metaller içinde maliyetinin düşük olması bu malzemelerin endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılması havacılık, savunma, denizcilik ve otomotiv sanayilerinde bilhassa tercih edilmesidir. Çeşitli Elektrik Direnç Nokta Kaynağı makinelerinde denenmiştir. Kaynak işlemlerinin basit şekillerde ilk kontrolleri yapılmıştır ve uygun kaynak makinesi aranmıştır. AA6082/AA7075 alüminyum alaşımlarının Elektrik Direnç Nokta Kaynağına uygun kaynak makinesi bulunduktan sonra ön testler yapılmıştır. Yapılan testler ile Taguchi optimizasyonu doğrulama deneyi yapılarak gerekli kaynak parametreleri bulunmuştur. Bu kaynak parametreleri ile numunelerin kaynaklı birleştirme işlemleri yapılmıştır. Belirlenen kaynak akım şiddeti, kaynak akım süresi ve elektrot kuvveti parametrelerinde numuneler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Mekanik testler için standartlara uygun olarak numuneler hazırlanmış ve çekme testi uygulanmıştır. Aynı zamanda metalografik incelemeler için numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler optik mikroskop ile mikro yapı ve makro yapı incelemeleri yapılmıştır. Mikroyapı incelemelerine ek olarak SEM ve EDS analizleri yapılmış ayrıca mikrovickers cinsinden mikrosertlik ölçümleri yapılmıştır. Sonuç olarak AA6082/AA7075 serisi alüminyum alaşımlarının EDNK yöntemi ile birleştirilmeleri sağlanmış değerlerin Taguchi yöntemi ile optimizasyonu yapılmış ve uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminium and its alloys are used in different applications in engineering and manufacturing such as architecture, construction, automotive, marine and aviation. These methods are casting, plastic shaping, machining, welding manufacturing, additive manufacturing, etc. Welded manufacturing, which has an important place in engineering and manufacturing methods, has been affected by developing technology and changing living conditions and has begun to be applied in different ways. One of these different methods, the Electric Resistance Spot Welding (EDNK) method, which is one of the fusion joining methods, and it has an important place with its many advantages. The EDNK method is generally used in the automotive sector and is generally used in the welding of ferrous materials. In this thesis study, the Electric Resistance Spot Welding method was applied for welded AA6082/AA7075 series aluminum alloys and then the welded sample were optimized with the Taguchi method. The reason for using AA6082 and AA7075 series aluminium alloys is their corrosion resistance, lightness, recyclability and low cost among light metals that these materials are used in various areas of the industry and are especially preferred in the aviation, defense, marine and automotive industries. The studies were first tried on various Electric Resistance Spot Welding machines. The initial checks of the welding processes were made in simple ways and the suitable welding machine was searched. After finding a welding machine suitable for Electric Resistance Spot Welding of AA6082/AA7075 aluminum alloys, preliminary tests were carried out. With the tests carried out, the Taguchi optimization verification experiment was carried out and the necessary welding parameters were found. Welded joint processes of the samples were carried out with these welding parameters. The effects of the determined welding current intensity, welding current duration and electrode force parameters on the samples were investigated. Samples were prepared in accordance with the standards for mechanical tests and tensile tests were applied. Samples were also prepared for metallographic examinations. The prepared samples were subjected to microstructure and macrostructure examinations with an optical microscope. In addition to microstructure examinations, SEM and EDS analyses were performed and microhardness measurements in microvickers were made. As a result, the joining of AA6082/AA7075 series aluminum alloys with EDNK method was ensured and the values were optimized with the Taguchi method and its applicability was demonstrated.