The effects of dıgıtalızatıon on clımate change
Dijitalleşmenin iklim değişikliğine etkileri
  1. Tez No: 934765
  2. Yazar: IŞIL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dijitalleşme, endüstrileri, ekonomileri ve toplumları hızla dönüştürerek yenilik, gelişmiş verimlilik ve büyüme fırsatları sunmuştur. Ancak bu dönüşüm, özellikle iklim değişikliğine katkısı bakımından önemli çevresel zorluklar da beraberinde getirmektedir. Bu tez, dijitalleşme ve çevresel sürdürülebilirlik arasındaki karmaşık ilişkiyi, dijital teknolojilerin iklim değişikliğine katkıda bulunan kaynak tüketimini, enerji kullanımını ve sera gazı emisyonlarını nasıl etkilediğine odaklanarak incelemektedir. Veri merkezlerinde enerji ve su tüketimi çok yüksektir. Tez kapsamında bir veri merkezi pilot tesis olarak seçilmiş ve enerji ve su tüketimine ilişkin veriler toplanmıştır. Çalışma, sektörün karbon ayak izini azaltmak için yenilenebilir enerji entegrasyonu ve yeşil uygulamalar yoluyla veri merkezlerinin çevresel maliyetlerini azaltma fırsatlarını değerlendirmektedir. Enerji tüketiminin neden olduğu çevresel hasarı azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve temiz su kaynaklarını korumak için su geri dönüşüm sistemlerinin uygulanması konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Akıllı cihazların, IoT sistemlerinin ve bulut bilişimin yaygınlaşması, büyük miktarda e-atık üretmekte, enerji yoğun veri merkezi operasyonları gerektirmekte ve kaynak tükenmesini hızlandırmaktadır. Dijital cihazların yaşam döngüsü emisyonları, küresel sera gazı seviyelerine daha da katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma, dairesel ekonomi ilkelerini savunarak dijital teknolojilerin çevresel baskılarını ele almaktadır. Çalışma, dijitalleşme ve iklim değişikliği arasındaki etkileşimi eleştirel bir şekilde analiz ederek, iklim dayanıklılığını dijital devrime entegre etmenin aciliyetini vurgulamaktadır. Dengeli bir yaklaşım elde etmek için uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Bu tez, dijital inovasyonu iklim eylemi için bir güce dönüştürmeyi ve teknolojik ilerlemenin gezegenin ekolojik ve iklimsel istikrarını baltalamak yerine desteklemesini sağlamayı amaçlayan giderek artan bir bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization has rapidly transformed industries, economies, and societies, offering opportunities for innovation, enhanced efficiency, and growth. However, this transformation also brings significant environmental challenges, particularly in its contribution to climate change. This thesis investigates the complex relationship between digitalization and environmental sustainability, with a primary focus on how digital technologies impact resource consumption, energy use, and greenhouse gas emissions that contribute to climate change. Energy and water consumption in data centers is very high. Within the scope of the thesis, a data center was selected as a pilot facility and data on energy and water consumption was collected. The study evaluates opportunities for mitigating the environmental costs of data centers through renewable energy integration and green practices to reduce the sector's carbon footprint. Evaluations were made regarding the use of renewable energy sources to reduce the environmental damage caused by energy consumption and the implementation of water recycling systems to protect clean water resources. The proliferation of smart devices, IoT systems, and cloud computing generates vast e-waste, demands energy-intensive data center operations, and accelerates resource depletion. The lifecycle emissions of digital devices further contribute to global greenhouse gas levels. By advocating circular economy principles this research addresses the environmental pressures of digital technologies. By critically analyzing the interplay between digitalization and climate change, the study underscores the urgency of integrating climate resilience into the digital revolution. It provides actionable recommendations for achieving a balanced approach. This thesis contributes to a growing body of knowledge aimed at transforming digital innovation into a force for climate action, ensuring that technological progress supports, rather than undermines, the planet's ecological and climatic stability.