Investigating the effects of the 'VUCA' factors on product innovation performance at turkish bus & coach industry
Türk otobüs endüstrisindeki 'VUCA' faktörlerinin ürün inovasyon performansına olan etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 628185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EFE EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Küreselleşme, dijitalleşme ve hızlı teknolojik gelişmelerin dünya üzerinde yaygınlaşması ile birlikte, birçok endüstride faaliyet gösteren işletmeler dalgalanan pazarlar, tahmin edilemeyen olaylar, müşteri tercihlerini etkilemek için sunulan kompleks ürün ve hizmetler ve eksik bilgiler ile birleşen karar verme sürecini gerçekleştirememe gibi etmenler ile mücadele etmektedirler. Dalgalanma, belirsizlik, karmaşıklık ve muğlaklık faktörlerini içeren VUCA kavramı akronim olarak United States Army War College (USAWC) tarafından ortaya konulmuştur. VUCA kavramı, 2008 yılında gerçekleşen küresel finansal krizden sonra yönetim ve liderlik perspektifleri doğrultusunda yeniden gündeme gelmiştir. Çalışanlar, şirketlerin yıkıcı inovasyon çağında daha az olumsuz etkilerle iş ilerlemelerini sürdürmeleri için kritik bileşenlerden biridir. Bu perspektifler içinde, her bir VUCA faktörü, algılamaya dayalı ölçeklerle analiz edilmiştir ve araştırmacı, VUCA faktörleri arasındaki olası ilişkileri ortaya koymayı amaçlamıştır. Ayrıca, VUCA faktörlerinin etkilerini inovasyon perspektifinde belirtmek için ürün inovasyon performansı ile her bir VUCA faktörü arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıntılı gözlemler ve analizler sonucunda, her bir VUCA faktörü arasında önemli bir ilişki olduğu ve bununla birlikte mevcut koşullar altında Türk otobüs endüstrisinde iki farklı fakat birbiriyle ilişkili boyut olduğu ortaya konmuştur. Yapılan araştırmada VUCA'nın değişkenlik, belirsizlik, karmaşıklık boyutları ile Türk otobüs endüstrisinin ürün inovasyon performansı arasında ilişki bulunmasına rağmen, özellikle muğlaklık (r = .346) boyutunun sektör üzerinde yüksek oranda etkisi olduğu görülmektedir. Günümüzde insanlığın deneyimlediği Covid-19 salgını, uluslararası çatışmalar, terör saldırıları, ekonomik istikrarsızlıklar, iklim değişikliği vb. durumların VUCA kavramının gelecekte de varlığını sürdürebileceğini ve öngörülemeyen zaman aralıklarında gerçekleşen olayların“yeni normal”olarak kabul edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the expansion of globalization, digitalization, and rapid technological developments over the world, businesses have been challenging with fluctuated markets, unpredicted issues, launching more complex products & services to attract customer preferences, and the inability to maintain the decision-making process combined with lacking information at several industries. The VUCA concept as an acronym was coined by United States Army War College (USAWC) to describe a chaotic environment, including volatility, uncertainty, complexity, and ambiguity factors. After the global financial crisis in 2008, the VUCA concept has regained importance through management and leadership perspectives. Employees are one of the critical components for companies to sustain business progress in less adverse effects during the age of disruptive innovation. Within these perspectives, each VUCA factor was analyzed through the scales based on perception, and the researcher aimed to investigate possible relationships among VUCA factors. Additionally, the relationship between Product Innovation Performance (PIP) and each of the VUCA factors were examined to illustrate the effects. As a result of detailed observations and analysis, each VUCA factor had a significant relationship between them and categorized in two distinctive but interrelated dimensions under the circumstances of the Turkish bus & coach industry. Although there is a relationship between VUCA's volatility, uncertainty, complexity factors, and the product innovation performance of the Turkish bus & coach industry, it is observed that especially ambiguity (r = .346) factor has a high impact on the product innovation performance at Turkish bus & coach industry. The Covid-19 pandemic, international conflicts, terror attacks, economic instabilities, climate change in which humanity has been experiencing nowadays demonstrate that the existence of the VUCA concept may be in the future and can be accepted as the“new normal”occurring in unpredicted intervals of time