Tuzluluk ve bor stresi altında yetiştirilen kekik (Origanum vulgare L.) bitkisinin bazı fizyolojik özellikleri üzerine mikroalglerin (Chlorella vulgaris) etkisi
The effect of microalgae (Chlorella vulgaris) on some physiologicalcharacteristics of thyme (Origanum vulgare L.) grown under salinity and boron stress
- Tez No: 934777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA ÖZHÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin değerli tıbbi ve aromatik bitkilerinden biri olan kekiğin (Origanum vulgare L.), kentsel ve kırsal alanlardaki yeşil alanların oluşturulması ve uzun vadeli sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, tuzluluk ve bor toksisitesine sahip topraklarda mikroalglerin kullanımının, bitkinin bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki iyileştirici etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çankırı Karatekin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Sera'sında kurulan denemede, 2 yaşındaki kekik bitkisi 2 L toprak alabilen saksılara her bir saksıya 1 adet olacak şekilde dikilmiştir. Yetiştirme ortamı olarak 4 birim toprak + 1 birim torf+ 1 birim ponza dan oluşan karışım kullanılmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulan denemede tuz NaCI'den bor ise H3BO3'den çözelti olarak uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, kekik bitkisinin bazı fizyolojik parametrelerinde, (klorofil a, klorofil b, klorofil a+b, karotenoid, klorofil a+b/ karotenoid, nispi nem içeriği) tuz ve bor stresine bağlı olarak belirgin azalmalar olduğunu belirlenmiştir. Bununla birlikte, mikroalg uygulamasının bu parametreler üzerinde olumlu etkileri ve stres koşullarına karşı bitkinin dayanıklılığını artırdığı görülmüştür. Mikroalg miktarı arttıkça kekik bitkisi tuz ve bor stresinin olumsuz etkilerini daha iyi baskılamıştır. Bu bağlamda gelecekteki mikroalg çalışmalarında doz ayarlaması yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate the ameliorative effects of microalgae use on certain physiological parameters of thyme (Origanum vulgare L.), one of Türkiye's valuable medicinal and aromatic plants, in soils affected by salinity and boron toxicity, with the purpose of establishing and ensuring the long-term sustainability of green spaces in urban and rural areas. This experiment was conducted at the Research and Application Greenhouse of Çankırı Karatekin University. Two-year-old thyme plants were planted in pots with a 2 L soil capacity, with one plant per pot. The growing medium consisted of a mixture composed of 4 parts soil, 1 part peat, and 1 part pumice. The experiment was established in a randomized complete block design with four replications, where salinity was applied as a solution of NaCl, and boron toxicity was induced using an H₃BO₃ solution. The findings revealed that certain physiological parameters of the thyme plant (chlorophyll a, chlorophyll b, chlorophyll a+b, carotenoids, chlorophyll a+b/carotenoids, relative water content) exhibited significant reductions due to salt and boron stress. However, the application of microalgae was observed to have positive effects on these parameters and enhanced the plant's resilience against stress conditions. As the amount of microalgae increased, the thyme plant more effectively mitigated the adverse effects of salt and boron stress. In this context, it is recommended that future studies on microalgae focus on optimizing dosage adjustments.