Salisilik asidin tuzluluk ve bor fazlalığı stresi altında yetiştirilen yer fıstığının (Arachis hypogaea l.) gelişim ve fizyolojik parametreleri üzerine iyileştirici etkisi
Alleviating effect of salicylic acid on the growth and physiological parameters of peanuts (Arachis hypogaea l.) grown under salinity and boron excess stress
  1. Tez No: 991388
  2. Yazar: YASİN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı yerleşkesinde bulunan araştırma ve uygulama serasında tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak 4 L'lik drenaj delikleri kapalı 108 adet saksıda gerçekleştirilmiştir. Deneme bitkisi olarak yer fıstığı (Arachis hypogaea L.) seçilmiştir. Denemede tuzluluk ve bor fazlalığı stresinin ayrı ayrı ve birlikte etkilerinin salisilik asit uygulaması sonucunda yer fıstığı bitkisinin bazı gelişim ve fizyolojik parametreleri belirlenmiştir. Saksılara NaCI (0 mM, 45 mM ve 60 mM), H3BO3 (0 ppm, 6 ppm ve 12 ppm) ve salisilik asit (0 mM, 0,5 mM ve 1 mM) 3 farklı doz olarak uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, gelişim parametrelerinden bitki boyu, bitki çapı, bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı istatiksel olarak önemli olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan fizyolojik parametrelerden klorofil a, klorofil b, klorofil a+b ve karotenoid, nispi nem içeriği, membran stabilitesi indeksi, prolin, hidrojen peroksit ve lipit peroksidasyon miktarı yine istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Bitki yaş ve kuru ağırlığı dışında bütün parametrelerde 1 mM salisik asit dozu daha etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda tuzluluk ve bor fazlalığı stresinin ayrı ayrı ve birlikte etkilerinin salisilik asit uygulaması sonucunda iyileştirildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın gelecek çalışmalara bir altlık oluşturacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the research and application greenhouse located on the Uluyazı campus of Çankırı Karatekin University using a completely randomized experimental design with four replications. The experiment was carried out in 108 pots (4 L) with closed drainage holes. Peanut (Arachis hypogaea L.) was used as the experimental plant. In the study, the individual and combined effects of salinity and boron toxicity stress on certain growth and physiological parameters of peanut plants were determined following salicylic acid application. NaCl (0 mM, 45 mM, and 60 mM), H₃BO₃ (0 ppm, 6 ppm, and 12 ppm), and salicylic acid (0 mM, 0.5 mM, and 1 mM) were applied to the pots at three different doses. As a result of the study, growth parameters including plant height, stem diameter, fresh weight, and dry weight were found to be statistically significant. Likewise, physiological parameters such as chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll (a+b), carotenoid content, relative water content, membrane stability index, proline content, hydrogen peroxide, and lipid peroxidation levels were also statistically significant. Except for plant fresh and dry weight, the 1 mM salicylic acid dose was determined to be more effective for all parameters. Overall, the results indicated that the individual and combined effects of salinity and boron toxicity stress were alleviated by salicylic acid application. Therefore, it is anticipated that this study will provide a basis for future research.