Beyaz nokta lezyonlu dişlerde seramik braketlerin sökümü sonrası mine yüzeyinde oluşan değişikliklerin 3B karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Three-dimensional comparative evaluation of surface changes after removal of ceramic brackets on teeth with white spot lesions
  1. Tez No: 934776
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, beyaz nokta lezyonlarının (BNL) bulunduğu dişlerden seramik braketlerin sökülmesi ve adeziv artıklarının temizlenmesi sırasında oluşabilecek mine hasarının, sağlıklı mine yüzeyleriyle in-vitro ortamda karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 30 adet çekilmiş premolar dişi kullanılmıştır. Tüm dişlere aynı bonding protokolü uygulandıktan sonra örnekler rastgele kontrol ve BNL grubu olarak ikiye ayrılmıştır. BNL grubunda braket çevresinde BNL oluşturulduktan sonra, tüm örneklerdeki seramik braketler üreticinin tavsiye ettiği yöntem ile sökülmüştür. Söküm sonrası ARI skorları stereomikroskop altında 10x büyütme ile değerlendirilmiştir. Mine yüzeyinde kalan adeziv artıkları düşük devirli mikromotor ve tungsten karbid frez yardımıyla temizlenmiştir. Örnekler, herhangi bir işlem uygulanmamış mine yüzeylerinin referans alındığı referans tarama (T0) ile braketleme ve BNL oluşturulması (T1), braketlerin sökülmesi (T2) ve debonding işleminin tamamlanması (T3) aşamalarında 3B tarayıcı ile taranmıştır. Minede oluşan yüzey değişimleri referans tarama ile çakıştırılarak belirlenmiştir. Değişkenlerin dağılımı Shapiro-Wilk normallik testi ile değerlendirilmiş, normal dağılım göstermeyen değişkenler için çoklu zaman karşılaştırmalarında Friedman Testi, alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi, gruplar arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi ve nitel verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this study is to examine the enamel damage that may occur during the debonding process of ceramic brackets in teeth with white spot lesions (WSL) in a comparative manner with the healthy enamel surface in an in vitro environment. Materials and Methods: 30 extracted premolar teeth were used in this study. After applying the same bonding protocol to all teeth, the samples were randomly divided into two groups: control and WSL group. In the WSL group, white spot lesions were induced around the bracket area, after which the ceramic brackets on all samples were removed using the debonding pliers recommended by the manufacturer. After debonding, the ARI scores were evaluated under a stereomicroscope at 10x magnification. The adhesive residues left on the enamel surface were removed using a low-speed tungsten carbide bur. The samples were scanned with a 3D scanner at different stages: baseline (T0) before any procedure, after bonding and WSL formation (T1), after bracket removal (T2), and after the completion of the debonding process (T3). Surface changes in the enamel were analyzed by comparing the scans to the reference scan (T0). The distribution of variables was evaluated using the Shapiro-Wilk normality test. For variables that did not show normal distribution, the Friedman Test was used for multiple time comparisons, the Dunn's multiple comparison test for subgroup comparisons, the Wilcoxon Test for pairwise time comparisons, the Mann-Whitney U test for group comparisons, and the chi- square test for comparing categorical data.