Optimization of process parameters for out-of-autoclave thermoplastic composite manufacturing
Otoklav dışı termoplastik kompozit üretimi için proses parametrelerinin optimizasyonu
  1. Tez No: 934779
  2. Yazar: SEVİNÇ ORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ÖZBEK, DR. MUSTAFA DOĞU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İleri düzey yapısal uygulamalar için üretim tekniklerinin geliştirilmesinde kompozit malzemelerin proses optimizasyonu önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, cam elyaf takviyeli polipropilen (GF/PP), cam elyaf takviyeli polifenilen sülfid (GF/PPS) ve cam elyaf takviyeli poliamid 6,6 (GF/PA66) üretimi için elyaf sarma prosesinin optimizasyonuna odaklanmaktadır. Bu malzemeler, farklı erime sıcaklıkları ve havacılık, otomotiv ve diğer yüksek performanslı uygulamalar için gelecek vadeden özellikleri nedeniyle seçilmiştir. Proses parametrelerini (ısıtıcı sıcaklığı, merdane basıncı ve sarma hızı) optimize etmek ve bu parametrelerin kompozitlerin basma yükü üzerindeki etkilerini değerlendirmek için Box-Behnken deneysel tasarımı kullanılmıştır. Her parametrenin etkisi nicelendirilerek matematiksel modeller geliştirilmiş ve geniş bir sıcaklık aralığında optimum proses koşulları belirlenmiştir. Sonuçlar, optimize edilen proseslerin, elyaf sarma işleminin çeşitli termoplastik uygulamalar için performansını ve güvenilirliğini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Özellikle, araştırma, GF/PPS kompozitlerinin optimize edilen koşullar altında 3357 N'lik bir basma yüküne ulaştığını, GF/PP kompozitlerinin ise 2946 N'ye kadar çıktığını ortaya koymuştur. Ancak, GF/PA66 kompozitleri için elyaf sarma sürecinin optimizasyonu tatmin edici sonuçlar vermemiştir ve daha fazla inceleme gerektirmektedir. Ayrıca, çalışmada, kompozit davranışını simüle etmek ve elyaf sarma sürecini doğrulamak için Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) kullanılmıştır. Hesaplamalı modelleme, basma testlerinden elde edilen deneysel sonuçlarla güçlü bir karşılaştırma sunarak, elyaf sarmanın etkili bir termoplastik kompozit üretim tekniği olarak güvenilirliğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The development and process optimization of composite materials plays a crucial role in the advancement of manufacturing techniques for high-performance structures in various industries. This research focuses on the process optimization of the filament winding for producing glass fiber-reinforced polypropylene (GF/PP), glass fiber-reinforced polyphenylene sulfide (GF/PPS), and glass fiber-reinforced polyamide 6,6 (GF/PA66). These materials were selected due to their diverse melting temperature and promising properties for aerospace, automotive, and other high-performance applications. A Box-Behnken experimental design was employed to optimize the process parameters (heater temperature, roller pressure, and winding speed) and evaluate their effects on the compressive load of the composites. Mathematical models were developed to quantify the impact of each parameter, and optimal processing conditions were identified across a wide temperature range. The results revealed that the optimized processes significantly improved the performance and reliability of filament winding for various thermoplastic applications. Specifically, the study showed that GF/PPS composites achieved a compressive load of 3357 N, while GF/PP composites reached 2946 N under optimized conditions. However, the optimization of the filament winding process for GF/PA66 composites did not yield satisfactory results and requires further investigation. Additionally, the study employed the Finite Element Method (FEM) to simulate the composite behavior and validate the filament winding process. The computational modeling provided a robust comparison with the experimental results from the compression tests, confirming the reliability of filament winding as an effective thermoplastic composite manufacturing technique.