Arkeolojinin medyada yer alma biçimi: Troia örneği
The form of archeology's presentation in the media: Example of Troia
  1. Tez No: 934787
  2. Yazar: YILDIZ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN ÇAĞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Gazetecilik, Archeology, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada kapsamında; arkeoloji ve medya arasındaki ilişkinin yeniden düşünülmesi amaçlanarak araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda; arkeoloji ve medya kavramlarının açıklanmasının ardından aralarında kurulan ilişki bu ilişkiye dair örnekler ve görüşmelere başvurulmuştur. Arkeoloji ve medyanın bir arada çalışabilirliği, ihtiyaçlar ve gereklilikler üzerinden irdelenerek Troia Ören Yeri örneği üzerinde durulmuştur. Troia Ören Yeri'nin; arkeoloji'nin medyada yer alma biçimiyle ilgili çıktıları emsal niteliğinde araştırılarak özellikle 2018 Troia Yılı'nın etkileri bulgular içinde yer almıştır. İlk bulgular arasında; arkeolojik çalışmaların gerçekleştirilmesi sırasında, ihtiyaç duyulan belgeleme yöntemlerinin medya ile ilişkisi incelenmiştir. Öte yandan, arkeolojik ve dolayısıyla kültürel mirasa ilişkin konuların medyada yer alma biçiminde dilin kullanımı, ekonomik kaygılar, nitelikli çalışan eksiği, denetim gibi konuların olumsuz sonuçlarına ulaşılmıştır. Bir başka açıdan ise; medyanın araçlarını kullanarak kitleleri harekete geçiren gücü, bilgiyi ulaştırabilirliği sayesinde kazılara sponsorluk ve devlet desteğinin sağlanması olumlu sonuçlar arasındadır. Sonuç olarak; kültürel mirasın korunmasının toplum gelişimine etkileri düşünüldüğünde arkeoloji ve medya ilişkisindeki olumsuzlukların ortadan kaldırabilmesi adına; her iki disiplin için de çalışanların daha nitelikli hale getirilmesi, arkeoloji içerikli konuların medyada işlenişini iyileştirmek için sağlıklı iletişim ve iş birliğini iyileştirici eğitimlerin gerçekleştirilmesi gerektiği açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study; Research was conducted with the aim of rethinking the relationship between archeology and media. In the researches; After explaining the concepts of archeology and media, the relationship established between them, examples and interviews about this relationship were consulted. The interoperability of archeology and media has been examined through the needs and requirements, and the Troia Ruins example has been emphasized. of Troy Ruins; The outputs of archeology regarding the media coverage were investigated as a precedent, and the effects of the 2018 Trojan Year were included in the findings. Among the first findings; During the realization of archaeological studies, the relationship between the required documentation methods and the media was examined. Negative results of issues such as the use of language, economic concerns, lack of qualified personnel, and supervision have been reached in the way that the archeological and therefore cultural heritage issues are covered in the media. Sponsorship and state support for excavations are among the positive results, thanks to the power of the media to mobilize the masses by using its tools, and its ability to convey information. As a result; Considering the effects of the protection of cultural heritage on the development of society, in order to eliminate the negativities in the relationship between archeology and media; It has been revealed that trainings to improve healthy communication and cooperation should be carried out in order to make the employees for both disciplines more qualified and to improve the treatment of archeology-related topics in the media.