Erkek voleybol oyuncularında üst ekstremite ve gövdeye ait termal haritaların incelenmesi ve termal asimetri ile fiziksel performans arasındaki ilişki
Investigating thermal maps of upper extremity and trunk in male volleyball players and the relationship between thermal asymmetry and physical performance
- Tez No: 934786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı erkek voleybol oyuncularında üst ekstremite ve gövdeye ait termal haritaları ve termal asimetriyi, ayrıca termal asimetri ile fiziksel performans arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya 14-20 yaş arası erkek voleybol oyuncuları (n=37) ve benzer özelliklerdeki akranları (n=38) dahil edildi. Her iki gruptaki katılımcıların gövde, sırt, omuz ve bel deri sıcaklıkları termal kamera uygulaması, fiziksel performans değerlendirmesi oturarak sağlık topu fırlatma testi, üst ekstremite kapalı kinetik halka stabilizasyon testi, üst ekstremite Y denge testi, skapular endurans testi, lateral köprü testi, biering-sorenson testi, gövde fleksör endurans testi ve kas kuvveti izokinetik dinamometre kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan gruplar, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı dışında değerlendirilen parametreler açısından homojendi (p>0,05). Voleybol oyuncularının üst torakal, üst ve alt abdomen bölgelerinde sağ tarafta; skapular bölgede sol tarafta anlamlı olarak daha yüksek bölgesel sıcaklara sahip olduğu gözlendi (p0,05). Alt abdomen bölge asimetri verileriyle biering-sorenson testi sonucu arasında düşük düzeyde ilişki vardı (r=0,392, p=0,016; r=0,388, p=0,018). Lumbal bölge asimetri verileriyle 1800/sn sağ/sol adduktör, omuz bölgesi verileriyle 1800/sn sağ/sol internal rotatör kas kuvveti oranı negatif düşük düzeyde ilişkiliydi (r=0,325, p=0,05; r=0,368, p=0,025; r=0,366, p=0,026).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed to examine volleyball players' thermal maps and thermal asymmetry of their trunks and upper limbs, besides the relationship between thermal asymmetry and physical performance. Male volleyball players who are 14-20 ages (n=37) and their peers with similar characteristics to them (n=38) were included in the study. Trunks, back, shoulder, and waist skin temperature of the participants in both groups were evaluated by using a thermal camera application, physical performance evaluation with seated medicine ball throw test, close kinetic chain upper extremity stabilization test, Y balance test – upper quadrant, scapular endurance test, lateral bridge test, biering-sorenson test, trunk flexor endurance test and muscle strength with isokinetic dynamometer. The groups that participated in this study were homogeneous in terms of parameters evaluated apart from height and weight (p>0,05). It was observed that on the right side of the upper thoracic, upper and lower abdomen regions of volleyball players; in the scapular region, the left side of volleyball players had significantly higher regional temperatures (p0,05). There was a moderate relationship between lower abdomen part asymmetry data and biering-sorenson test (r=0,392, p=0,016; r=0,388, p=0,018). The relationship among lumbar area asymmetry data and 180/sec right/left adductor, shoulder area data, and the ratio of 180/sec right/left internal rotators was negatively moderate (r=0,325, p=0,05; r=0,368, p=0,025; r=0,366, p=0,026).