Patateste sorbitol ve nanokalsiyum uygulamalarının bitki büyüme ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effect of sorbitol and nanocalcium applications on plant growth and quality characteristics in potato
- Tez No: 934807
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KUŞVURAN, PROF. DR. HAMMOOD GHARBİ KHALEEFAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma, 2024 ilkbahar sezonunda Anbar İli, Ramadi İlçesi, Modern Köy bölgesinde, şehrin kuzey batısında (33°30'57.9“N 43°01'51.0”E) gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sorbitol ve nano-kalsiyum uygulamlarının patateste bitki büyüme parametreleri, verim ve kalite üzerindeki etkisi incelenmiştir. Materyal olarak Burren patates çeşidinin kullanıldığı çalışma tesadüf blokları deneme desenine ögre 3 tekrarlı olarak planlanmış, sorbitol için 3 konsantrasyon (0 g l-1, 100 g l-1, 150 g l-1) ve nano-kalsiyum uygulamları için 3 konsantrasyon (0 g l-1, 2 g l-1, 4 g l-1) çalışmada yer almıştır. Çalışma sonucunda sorbital uygulamasının 150 g l-1 dozu bitki büyüme ve verim özelliklerinde ön plana çıkmıştır. Bu uygulamada kuru vejetatif kütle ağırlığı (250,86 g bitki⁻¹), yumru sayısı (17,33 yumru bitki⁻¹), yumru ağırlığı (167,84 g), yumru kuru madde oranı (%16,21), gövde sayısı (9 gövde bitki⁻¹), yaprak sayısı (67,33 yaprak bitki⁻¹), yumru sertliği (13,20 kg cm-²), alfa amilaz oranı (3,384 birim mg-1) ve toplam fenol içeriği (27,84 mg g-1) olmak üzere en yüksek değerler saptanmıştır. Nano-kalsiyum uygulamasında ise 4 g bitki⁻¹ seviyesi yapılan uygulamada vejetatif büyüme ve verim özelliklerinin çoğunda önemli bir etki göstermiştir. Bu uygulamada, bitki⁻¹ boyu (77,67 cm), toplam klorofil içeriği (67,40 SPAD U.), yumru üretim ortalaması (1382,22 g), pazarlanabilir verim ortalaması (70,03 ton ha-1), toplam verim ortalaması (73,72 ton ha-1), C vitamini içeriği (21,66 mg 100 g-1) ve toplam asitlik oranı (%0,248) olmak üzere diğer konsantrasyonlara oranla en yüsek değerler belirlenmiştir. Çalışma sonucunda sorbitol ve nano kalsiyum uygulamlarının patateste bitki büyüme, verim ve kalite özellikleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu; sorbito için 150 g l-1 dozu ve nano kalsiyum için 4 g bitki⁻¹ en etkin dozlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in the spring season of 2024, in the Modern Village region of Ramadi District, Anbar Province, in the northwest of the city (33°30'57.9“N 43°01'51.0”E). The study investigated the effects of sorbitol and nano-calcium applications on plant growth parameters, yield and quality in potato. The study, in which Burren potato variety was used as material, was planned as a randomized complete block design with 3 replications, and 3 concentrations for sorbitol (0 g l-1, 100 g l-1, 150 g l-1) and 3 concentrations for nano-calcium applications (0 g l-1, 2 g l-1, 4 g l-1) were included in the study. As a result of the study, 150 g l-1 dose of sorbital application stood out in plant growth and yield characteristics. In this application, the highest values were determined as dry vegetative mass weight (250,86 g plant⁻¹), tuber number (17,33 tubers plant⁻¹), tuber weight (167,84 g), tuber dry matter ratio (%16,21), stem number (9 stems plant⁻¹), leaf number (67,33 leaves plant⁻¹), tuber hardness (13,20 kg cm-²), alpha amylase ratio (3,384 units mg-1) and total phenol content (27,84 mg g-1). In nano-calcium application, 4 g plant⁻¹ level showed a significant effect on most of the vegetative growth and yield traits in the application. In this application, the highest values were determined compared to other concentrations as plant height (77,67 cm), total chlorophyll content (67,40 SPAD U.), tuber production average (1382,22 g), marketable yield average (70,03 ton ha-1), total yield average (73,72 ton ha-1), vitamin C content (21,66 mg 100 g-1) and total acidity ratio (%0,248). As a result of the study, it was seen that sorbitol and nano calcium applications had positive effects on plant growth, yield and quality traits in potato; 150 g l-1 dose for sorbitol and 4 g plant⁻¹ for nano calcium were the most effective doses.