Hristiyan seyyahların gözünden Kudüs (XV.- XVI. yüzyıllar)
Jerusalem through the eyes of the christian traveler's (XV.- XVI. centuries)
- Tez No: 934815
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKKUŞ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kudüs, tarihte her dönem önemini korumuş bir şehirdir. Üç ilahi dine ev sahipliği yapmış olan bu şehir, dönem dönem yıkımlar yaşamış olsa da bugün hâlâ ihtişamını korumaktadır. XV. ve XVI. yüzyıllar aralığında Kudüs'te gerçekleşen olayları inceleyen bu çalışma, bölgenin siyasi dönüşümünden çok dini, sosyal ve kültürel yapısı hakkındadır. Çalışmanın temel kaynakları olan seyahatnamelerde, seyyahların aktardıkları notlar üzerinden şehir hakkında geniş ve detaylı bir inceleme yapılmıştır. Şehrin kozmopolit yapısının yanı sıra, kutsal mekânlarını ve dini önemini ele alan Hristiyan seyyahların, şark coğrafyasında bulunan bu topraklar hakkında bakış açıları ele alınmıştır. Ayrıca XV. ve XVI. yüzyıllarda bu topraklar üzerinde hâkimiyet kurmuş Memlûk ve Osmanlı Devleti'nin, bölgede yaşamış olan diğer din mensuplarına karşı tutumları seyyahların gözünden incelenmiştir. Tezin ana kaynakları, orijinal ve çeviri dillerde yazılmış olan seyahatnameler ve yardımcı kaynak niteliğinde olan eserlerdir. Latince, Fransızca ve İtalyanca kaynaklar, İngilizce çevirileri ile karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Aynı zamanda, çağdaş ve farklı dönemlerde bu coğrafyada bulunmuş olan seyyahların bölge hakkında verdikleri bilgiler incelenerek, bölgede meydana gelen değişimler karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study which deals with Jerusalem between the XV. and XVI. centuries, wiredraws with the important events of the period through the travel books of the pilgrims who visited the region. Undoubtedly, Jerusalem is very important in terms of both monotheistic religions and its geographical location. Due to this importance, it has come under the domination of many different religions and nations in the historical process. The fact that Jerusalem is under the dominance of different nations and religions has led to the coexistence of cultures and religions in the region. The study were exemined the religious, social-cultural, and political transformations and effects of these transformations on society through the eyes of travelers and traders who made pilgrimage to the Jerusalem. Additionally, these lands provide insights into religious, social, and cultural structure of the political transformations under the rule of the Mamlûk and Ottoman States between the XV. and XVI. centuries. The main sources of the thesis are travel accounts written in both original and translated language, as well as auxiliary works. Latin, French, and Italian sources have been analyzed in comparison with their English translations. As the same time, the information provided by travelers who have been in the region in comtamporary and different periods has been examined, and the changes are occured in the region have been studied in a comparative manner.