Epizyotomi onarımı sırasında memeye uygulanan sıcak pedlerin süt miktarına, emzirme motivasyonuna ve yetersiz süt algısına etkisi
The effect of warm pads applied to the breast during episiotomy repair on milk amount, breastfeeding motivation and perception of insufficient milk
- Tez No: 934814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ERKAL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, epizyotomi onarımı sırasında memeye uygulanan sıcak pedlerin süt miktarına, emzirme motivasyonu ve yetersiz süt algısı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın türü randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Çalışmanın evrenini Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doğumhane biriminde Ekim 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında normal doğum yapmış, miad ve primipar gebeler oluşturmuştur (n=218). Araştırmada https://www.random.org/ sitesinden yararlanılarak randomizasyon sağlanmıştır. Araştırmacı tarafından literatür eşliğinde hazırlanan kadınların sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini içeren 15 maddelik tanıtıcı bilgi formu ile doğum sonu süt sağma ve miktarı bilgi formu (müdahale grubuna 8, kontrol grubuna 6 soru), Primipar Emzirme Motivasyon Ölçeği ve Yetersiz Süt Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri anneler ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde kadınların tanımlayıcı ve obstetrik özelliklerinin karşılaştırılması için ki kare testi ve kadınların uygulama sonrası süt miktarı ve ölçek puanlarının karşılaştırılması için bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılım sağlayan müdahale grubunun yaş ortalaması 24,11±4,49 yıl, kontrol grubunun 22,88±3,28 yıldır. Epizyotomi onarım süresi (dk) müdahale grubunda ortalama 21,32±6,71, kontrol grubunda 26,06±7,40 ve kadınların süt sağmak miktarı (ml/cc) müdahale grubunda ortalama 4,09±2,12, kontrol grubunda 2,82±1,73'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of hot pads applied to the breast during episiotomy repair on the amount of milk, breastfeeding motivation and the perception of insufficient milk. The type of study is a randomized controlled intervention study. The population of the study consisted of term and primiparous pregnant women who gave birth normally between October 2023 and June 2024 at Konya Selcuk University Medical Faculty Hospital Maternity Unit (n=218). The research was randomized using the https://www.random.org/ website. A 15-item introductory information form containing the sociodemographic and obstetric characteristics of women prepared by the researcher in the light of literature, a postpartum milk expression and amount information form (8 questions for the intervention group and 6 questions for the control group), Primipar Breastfeeding Motivation Scale and Insufficient Milk Perception Scale were used. The study data were collected with the mothers through face-to-face interviews. In the analysis of the data, the chi-square test was used to compare the descriptive and obstetric characteristics of the women, and the t-test was used in independent groups was used to compare the milk amount and scale scores of the women after the application. The mean age of the intervention group was 24.11±4.49 years and 22.88±3.28 years in the control group. The mean episiotomy repair time (min) was 21.32±6.71 in the intervention group and 26.06±7.40 in the control group, and the mean amount of milk expressed by women (ml/cc) was 4.09±2.12 in the intervention group and 2.82±1.73 in the control group.