Liderlik tarzlarının yenilikçi iş davranışında içsel motivasyonun rolü
The role of intrinsic motivation in innovative business behavior of leadership styles
  1. Tez No: 934829
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir kurumun başarısı, insan kaynaklarını etkin bir şekilde yönetme yeteneğine bağlıdır. Günümüz kurumları, değişen ortamlara uyum sağlayabilen deneyim, yetenek ve uzmanlığa sahip, çalışanlarını en iyi şekilde çalışmaya motive eden duygusal becerilere, duyarlılığa ve uyumlu davranışlara sahip liderlere ihtiyaç duymaktadır. Liderler, çalışanların etkin ve verimli çalışabilecekleri dengeli bir çalışma ortamı oluşturarak çalışanlarını etkilerler. Liderler, motivasyon araçlarını kullanarak astlarını teşvik ederler. Ayrıca liderler, davranışları, özellikleri ve güçleriyle çalışanları motive edici bir etkiye sahiptirler. Bu nedenle liderlik, çalışan motivasyonunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı, liderlik ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Liderlik tarzlarının yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisi, içsel motivasyonun etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma, sağlık sektöründe çalışan 150 hemşireye uygulanmış ve liderlik tarzlarının yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkisinde içsel motivasyonun aracılık etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of an organization depends on its ability to effectively manage its human resources. Today's organizations need leaders who have experience, talent and expertise to adapt to changing environments, emotional skills, sensitivity and adaptable behaviors that motivate employees to do their best. Leaders influence their employees by creating a balanced work environment where employees can work effectively and efficiently. Leaders encourage their subordinates by using motivational tools. In addition, leaders have a motivating effect on employees with their behaviors, characteristics and powers. Therefore, leadership plays an important role in employee motivation. The purpose of this research is to examine the relationship between leadership and employee motivation. The effect of intrinsic motivation on the innovative work behavior of leadership styles was evaluated. The study was applied to 150 people in the health sector and the mediating effect of intrinsic motivation was observed in the effect of leadership styles on innovative work behaviors.