Türk yapımı animasyon film afişlerinin toplumsal cinsiyet yaklaşımları açısından incelenmesi
An analysis of Turkish made animated movie posters in terms of gender approaches
- Tez No: 934828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GEZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmada, göstergebilim ilkeleri kullanılarak Türk yapımı çocuk animasyon filmleri için tasarlanan afişler ve film içerikleri toplumsal cinsiyet rollerini yansıtması bakımından incelenmiştir. Görsel iletişim geçmişten günümüze gelen etkili iletişim araçlarından birisidir. Kitle iletişim araçlarından birisi olan afişler şehirlerde yaşayan insanlar tarafından sıklıkla görülmektedir. Bu açıdan şehirlerde yaşayan küçük yaş grubu çocuklarda kendi ilgilerini çekecek yaş grubuna hitap eden animasyon filmlerini temsil eden afişler dikkatlerini çekmektedir. Çocuk animasyon film afişlerinde kadın erkek rollerine ilişkin kimi zaman renklerin ifade ettiği anlamlar aracılığıyla kimi zaman da karakterlere ait beden dili aracılığıyla küçük yaş grubu çocuklara yönelik toplumsal cinsiyet rolleri işlenmektedir. Çocuk animasyon filmleri için tasarlanan afişlerde genelde dişi bireyler korunmaya muhtaç, güçsüz, sakin, tedirgin, erkek karakterin arkasında ikinci ya da tamamlayıcı karakter, erkek bireyler ise daha ön planda güçlü, maceracı, korumacı, başarılı, bilgili, cesur, bilime ve teknolojiye daha yakın bireyler olarak betimlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2009-2023 yılları arasında tasarlanan 39 adet Türk yapımı animasyon film afişleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada incelenmiş olan çocuk animasyon film afişlerinde, erkek karakterlerin sayıca kadın karakterlerden daha fazla olduğu, kullanılmış olan renklerin ifade ettiği anlamlar bakımından cinsiyetçi bir anlatım dilinin yer aldığı, kadın erkek karakterlerin afişte ki konumlarından kadın karakterlerin ikinci planda kaldığı, karakterlerin beden dili ifadelerinden ise klasik bir toplumsal cinsiyet yaklaşımı ile kurgulandığı, göstergeler ve göstergebilim yöntemi aracılığıyla yorumlanmış ve çalışma genelinden yer alan afişlerde cinsiyetçi bir anlam ifadesi tespit edilmiştir. Görüntünün içinde anlamları irdeleyen göstergebilim yöntemi, görsel de ifade edilen anlamları çözümleyerek asıl ifade anlamını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu anlamda çocuk animasyon film afişlerinde renk, biçim, perspektif, duruş gibi göstergelerle çocuklara toplumsal cinsiyet rollerinin öğretilmesin de bir problem durumu olduğu görülmüş ve bu problemin fark edilerek çözümüne ilişkin öneriler getirilerek farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, posters and film contents designed for Turkish-made children's animated films are analysed in terms of reflecting gender roles by using semiotic principles. Visual communication is one of the effective communication tools from the past to the present. Posters, one of the mass communication tools, are frequently seen by people living in cities. In this respect, posters representing animated films that appeal to the age group that will attract the attention of young children living in cities attract their attention. In children's animated film posters, gender roles for young children are processed, sometimes through the meanings expressed by colours and sometimes through the body language of the characters. In the posters designed for children's animated films, female individuals are generally depicted as needing protection, weak, calm, anxious, second or complementary characters behind the male character, while male individuals are depicted as strong, adventurous, protective, successful, knowledgeable, brave, closer to science and technology. The study group of the research consists of 39 Turkish animated film posters designed between 2009-2023. In the children's animated film posters examined in this study, the number of male characters is more than the number of female characters, there is a sexist language of expression in terms of the meanings expressed by the colours used, female characters are in the second place from the positions of male and female characters on the poster, and the body language expressions of the characters are constructed with a classical gender approach, interpreted through the method of signs and semiotics, and a sexist expression of meaning was determined in the posters in the study. The semiotics method, which analyses the meanings in the image, aims to reveal the actual meaning of expression by analysing the meanings expressed in the visual. In this sense, it has been seen that there is a problem situation in teaching gender roles to children with indicators such as colour, form, perspective, posture in children's animated film posters and it is aimed to raise awareness by bringing suggestions for the solution of this problem.