Türkiye-Suriye sınırında sosyo-mekânsal ayrışma
Socio-spatial segregation on the Türkiye-Syria border
- Tez No: 934841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL GÖRENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin amacı 1921 Ankara Antlaşması ile belirlenen Türkiye-Suriye sınırının Kilis kısmında, sosyo-mekânsal ayrışmanın nasıl gerçekleştiğini incelemektir. Çizilen bu sınırla birlikte, tarih boyunca bir arada yaşayan toplumlar, iki farklı sosyal ve siyasal rejim altında yaşayarak ayrışmış ve iki farklı kimlik ve coğrafyayı inşa etmiştir. 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı, bu ayrışmış toplumların Kilis'te yeniden bir araya gelmesine neden olmuş ve sınırın etkilerini derinlemesine anlamak için önemli bir araştırma alanı sunmuştur. Bu bağlamda, Kilis'te yaşayan 26 katılımcıyla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler yoluyla, sınırın kimlik inşası, toplumsal hafıza ve iki ülke arasında ortaya çıkan mekânsal ayrışma üzerindeki etkileri; hikaye, söylem ve anlatılar üzerinden analiz edilmiştir. Bulgular, sosyo-mekânsal ayrışmayı inşa eden anlatıların Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar uzandığını, etnik yapı ve kültürel farklılıkların sosyo-mekânsal ayrışmada etkili olduğunu göstermektedir. Yerel halkın, Suriye iç savaşı'nın ilk yıllarında sığınmacılara olumlu yaklaşırken, süreç uzadıkça tepkisel bir tutum geliştirdiği tespit edilmiştir. Sınır üzerine inşa edilen bu çalışma, Kilis ilinde sosyo-mekânsal ayrışma dinamiklerinin anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Ayrıca sınırların sadece ayrışma değil, aynı zamanda etkileşim ve dönüşüm alanları olduğunu vurgulayan bu araştırma, coğrafya ve sınır araştırmaları literatürüne de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine how socio-spatial segregation takes place in the Kilis section of the Turkiye-Syria border, determined by the 1921 Ankara Treaty. With this border drawn, societies that have been separated by living under two different social and political regimes and built two different identities and geographies. The Syrian Civil War, which started in 2011, caused these separated societies to come together again in Kilis and provided an important research area to understand the effects of the border in depth. In this context, through in-depth interviews with 26 participants living in Kilis, the effects of the border identity construction, social memory and spatial separation between the two countries were analyzed through stories, discourses and narratives. The findings show that the narratives that construct socio-spatial segregation date back to First World War and that ethnic structure and cultural differences are effective in socio-spatial separation. It has been determined that while the local people were positive towards refugees in the first years of the Syrian Civil War, they developed a reactive attitude as the process dragged on. This study, built on the border, contributed to the understanding of socio-spatial segregation dynamics in Kilis province. In addition, this research, which emphasizes that borders are not only areas of interaction and transformation, has also contributed to the gegraphy and border studies litarature.