Sustainable construction practices and life cycle assessment: a comparative analysis of primary school typologies in turkiye
Sürdürülebilir inşaat uygulamaları ve yaşam döngüsü değerlendirmesi: Türkiye'deki ilkokul tipolojilerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 934840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA EMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
İnşaat sektörü, küresel çevresel sorunlara en büyük katkıyı sağlayan alanlardan biri olarak, bina tasarımı ve inşaatında sürdürülebilir uygulamalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Kamuya ait temel tesisler olan eğitim binaları, bu sorunlara çözüm getirmek ve sürdürülebilirliği teşvik etmek için benzersiz bir fırsat sunar. Bu tez, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kullanılan ilkokul bina tipolojilerinin (8, 12, 24 ve 32 derslik) çevresel etkilerini, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) yöntemiyle analiz etmektedir. Malzeme temininden geri dönüşüme kadar tüm yaşam döngüsü aşamalarını inceleyerek, söz konusu tipolojilerin çevresel performansını kapsamlı biçimde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Uluslararası standartlara uygun olarak ve BIM entegrasyonlu Tally yazılımı kullanılarak yürütülen bu araştırma, kaynak kullanımı, emisyonlar ve malzeme verimliliği gibi temel çevresel etki kategorilerine odaklanmaktadır. Elde edilen bulgular, malzeme seçimi, kaynak açısından verimli tasarım ve geri dönüşüm süreçlerinin çevresel yükleri azaltmadaki kritik rolünü öne çıkarmaktadır. Çalışma, mimarlar, mühendisler ve politika yapıcılara somut öneriler sunarak, daha sürdürülebilir ve çevreye duyarlı okul binaları uygulamalarının geliştirilmesine rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is one of the largest contributors to global environmental challenges, emphasizing the need for sustainable practices in building design and construction. Educational buildings, as essential public facilities, offer a unique opportunity to address these challenges while promoting sustainability. This thesis analyzes the environmental impacts of primary school building typologies (8, 12, 24, and 32 classrooms) employed by the Ministry of National Education of Türkiye (MEB) using the Life Cycle Assessment (LCA) methodology. By examining all life cycle stages—from material extraction to recycling—the study provides a comprehensive evaluation of the environmental performance of these typologies. Conducted in accordance with international standards and utilizing BIM-integrated Tally software, the research evaluates key environmental impact categories, focusing on resource use, emissions, and material efficiency. The findings underscore the critical role of material selection, resource-efficient design, and recycling processes in minimizing environmental burdens. By offering actionable insights, this study aims to guide architects, engineers, and policymakers toward more sustainable and environmentally responsible school building practices.