Türkiye'nin astragalus L. (leguminosae) cinsine ait alopecias bunge (=alopecuroidei DC.) seksiyonunun revizyonu
The Revision of the section alopecias burge (=alopecuroidei DC.) of the genus astragalus L. (leguminosae) of Turkey
- Tez No: 93486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
TÜRKİYE'NİN ASTRAGALUS L. (LEGUMINOSAE) CİNSİNE AİT ALOPECIAS BUNGE (=ALOPECUROIDEI DC.) SEKSİYONUNUN REVİZYONU ( Doktora Tezi) Hasan AKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Bu çalışmada, ülkemizin Astragalus L. cinsine ait Alopecias Bunge (=Alopecuwidei DC.) seksiyonu türlerinin morfolojik, anatomik, palinolojik ve sitolojik özellikleri ile tür tanıma anahtarı, tür tanımlan ve coğrafik yayılış ları verilmiştir. Yapılan anatomik çalışmalarla taksonlann gövde ve yaprakçık anatomileri ortaya konulmuştur. Seksiyona ait türlerin gövdelerinden alman enine kesitlerde en dışta bir sıralı epidermis tabakasına rastlanılmaktadır. Epidermis üzerinde kaim bir kütikula tabakası yer alır. Daha içeride parankima hücrelerine rastlanır. İnterfasiküler kambiyum floeme doğru parankimatik hücreler verir. Kambiyum 2-4 sıralıdır. Ksilem; sklerenkima, parankima, trake ve trakeidlerden meydana gelmiştir. Yaprakçık enine kesitinde; alt ve üst epidermis hücreleri benzer yapıda olup, üst epidermiste daha kaim bir kütikula tabakasına rastlanmaktadır. Mezofilin tek tip parankima hücrelerinden oluştuğu görülmektedir. Yaprakçıklann hem alt hem de üst yüzeylerinde (amfistomatik) amaryllis tipi stomalara rastlanmıştır.Palinolojik çalışmalarda seksiyonun polenleri hem ışık hem de elektron mikroskobunda incelenmiş ve polen morfolojileri arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Seksiyona ait türlerin polen şekli subprolat veya prolat- spheroid'tir. Polen trikolparat olup ornemantasyon retikülat ve Amb şekli semiangular olarak tesbit edilmiştir. Sitogenetik araştırma sonucu seksiyona ait incelenen türlerde kromozom sayısı 2n=16 olarak bulunmuştur. Türkiye Florası'nda 22 taksonla temsil edilen Alopecuroidei seksiyonu üyeleri bu çalışma sonucu 19 takson altında değerlendirilmiştir. Ancak bu çalışmada bilim dünyası için iki yeni taksonun ilavesiyle {Astragalus aytatchii Akan & Civelek ve Astragalus erythrotaenius Boiss. var. ovabaghensis Akan) bu sayı 21 'e yükselmiştir. Ayrıca, A. ajubensis Bunge'in ülkemizde yetişmediği, A.edmondii (Kuntze) Sheldon'nin, A.decurrens Boiss'in ve A.maximus Willd. var. dasysemius Chamb. & Matthews 'un, A.maximus Willd. var. maximus'xm sinonimleri oldukları tesbit edilmiştir. Ülkemiz için endemik olarak belirtilen A. macrocephalus Willd. subsp. macrocephalus'vm İran, Irak, Suriye ve Rusya'da, A. erythrotaenius Boiss. ve A. bracteosus Boiss. & Noe'un da Suriye'de yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Bilim Kodu : 401.03.04. Anahtar Kelimeler : Revizyon, Astragalus, Alopecias, Alopecuroidei.Türkiye Sayfa Adedi : 269 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Zeki AYTAÇ
Özet (Çeviri)
Ill THE REVISION OF THE SECTION ALOPECIAS BUNGE (=ALOPECUROIDEI DC.) OF THE GENUS ASTRAGALUS L. (LEGUMINOSAE) OF TURKEY (Ph. D. Thesis) Hasan AKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2000 ABSTRACT In this research, it's given the morphological, anatomical, palynological, cytological characteristics, identification key and descriptions of the species and geographical distribution of Alopecias Bunge.f= Alopecuroidei DC. ) section's species belonging to genus Astragalus L. in Turkey. In the anatomical studies the anatomies of stem and leaflets of taxa are examined. Cambium is 2-4 rank. The cells found in the xylem are tracheids, vessels, fibers and parenchyma. In the cross section of leaflets, the upper and lower epidermis are similar but the cuticle on the upper epidermis is thicker. It was examined that the mesophyll layer consist of the same type of parenchymatic cells. Both on the upper and lower side of leaves, there is amaryllis type of stomata. In the pallinological studies, polens of taxa are examined in the light and electron microscope and determined the differences between the morphology of pollens. The pollen type in the members of section is subprolate or prolate- spheroid. The Pollen is trichocolporate and ornemantation is reticulate. The Amb type is semiangular.IV By cytogenetical studies it was determined that the number of chromosome in the members of section is 2n=16. As a result of this study, in the Flora of Turkey, the members of the Alopecuroidei section represented by 22 taxa were evaluated under 19 taxa. On the other hand, in this work, by adding two new taxa {Astragalus aytatchii Akan & Civelek and Astragalus erythrotaenius Boiss. var. ovabaghensis Akan) to science, the numbers of section are increased to 21. In addition, it is determined that A. ajubensis Bunge doesn't occur in our country and A.edmondii (Kuntze) Sheldon, A.maximus Willd. var. dasysemius Chamb. & Matthews, were found to be synonym of A. decurrens Boiss. and A.maximus Willd. var. maximus respectively. The taxa of A.macrocephalus Willd. subsp. macrocephalus, A. erythrotaenius Boiss. var. erythrotaenius and A. bracteosus Boiss. & Noe which have previously stated to be endemic for Turkey was shown that not to be endemic for Turkey and A.macrocephalus Willd. subsp. macrocephalus to be distributed in Iran, Iraq, Syria and Russia and A. erythrotaenius Boiss. var. erythrotaenius and A bracteosus Boiss. & Noe to be distributed in Syria. Science code Key words Page number Adviser 401.03.04 Revision, Astragalus, Alopecias, Alopecuroidei, Turkey 269 Associate Professor Zeki AYTAÇ