Parti büyüklüklerinin belirlenmesinde amaç programlama yaklaşımı
Goal programming approach for determining lot sizes
  1. Tez No: 93487
  2. Yazar: BAHAR ÖZYÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
PARTİ BÜYÜKLÜKLERİNİN BELİRLENMESİNDE AMAÇ PROGRAMLAMA YAKLAŞIMI (Doktora Tezi) Bahar ÖZYÖRÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2000 ÖZET Üretim sistemlerinde parti büyüklükleri, üretim maliyetleri, hazırlık maliyetleri ve stokta tutma maliyetleri toplamından oluşan toplam maliyetin minimize edilmesi ile belirlenir. Gerçek hayatta maliyetlerin minimize edilmesi yeterli değildir. Çeşitli amaçların gerçekleştirilmesinin istendiği durumda çok amaçlı karar verme yöntemleri kullanılabilir. En iyi bilinen çok amaçlı karar verme tekniklerinden birisi amaç programlama yöntemidir. Bu tezde parti büyüklüğü problemleri için bir amaç programlama modeli geliştirilmektedir.. Bu modelin geçerliliği değişik boyutlu problemler üzerinde gösterilerek çözüm sonuçları değerlendirilmektedir. Bilim Kodu : 605.01.03 Anahtar Kelimeler : parti büyüklüğü, çok amaçlı karar verme, amaç programlaması Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Serpil EROL
Özet (Çeviri)
GOAL PROGRAMMING APPROACH FOR DETERMINING LOT SIZES (P.h.degree Thesis) Bahar ÖZYÖRÜK GAZİ ÜNİVERSİTY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLGY FEBRUARY 2000 ABSTRACT In production sytems lot sizes are determined by minimizing the total cost composed of production costs, set up costs and inventory holding costs. In real life, it is not enough to minimize the cost. In case of various goals required, multi objective decision making methods can be used. One of the wellknown multi objective decision making techniques is goal programming. In this thesis, a goal programming model for lot size problems is developed. The model is verified for problems with different sizes and results are evaluted. Science Code : 605.01.03 Key Words : lot size, multiple objective decision making, goal programming Page Number : 113 Adviser : Assoc Prof. Dr.Serpil EROL