Kentsel alanda sera gazı emisyonlarının azaltılması için pilot bir güneş enerji santrali tasarımı ve finansal analizi
Design of a pilot solar power plant and financial analysis for reducing greenhouse gas emissions in urban areas
  1. Tez No: 934887
  2. Yazar: MELİS KUDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZÇIRA ÖZKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kentlerde hızla artan nüfus, enerji talebini yükseltmekte ve fosil yakıt kaynaklı elektrik üretimine bağlı sera gazı emisyonlarını kritik seviyelere ulaştırmaktadır. Bu olumsuz etkinin azaltılması, enerji üretim yöntemlerinde dönüşümü zorunlu kılmaktadır. Sürdürülebilir enerji üretimi, çevresel etkileri en aza indirerek mevcut ve gelecek nesillerin enerji ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, kentsel alanlardaki sınırlı alanların değerlendirilmesine odaklanılarak kent dokusuna uyumlu yenilenebilir enerji çözümleri araştırılmış ve özellikle bina çatılarına entegre edilebilecek güneş enerji santrali projeleri incelenmiştir. Kent içi enerji dönüşümünü teşvik eden bu projeler, sera gazı emisyonlarını azaltmayı ve çevresel sürdürülebilirliği güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, tüketim noktalarında enerji üretimi yaparak şebeke üzerindeki kayıpların minimize edilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmada, Lisanssız Enerji Yönetmeliği kapsamında geliştirilen bir pilot GES projesi üzerinden bina çatılarının enerji üretimi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Pilot proje kapsamında, üretilen temiz enerjinin şebekeden çekilen elektrik miktarını ne ölçüde azaltabileceği hesaplanmış ve önlenebilecek sera gazı emisyon miktarı tahmin edilmiştir. Finansal analizler, benzer projelere yatırım yapmayı planlayan karar vericilere rehberlik etmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, bina çatılarına kurulacak GES projeleri ile kentsel alanlarda ek arazi kullanımı gerektirmeden temiz enerji üretimi gerçekleştirilebileceği ve bu sayede sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlanabileceği ortaya konmuştur. Çorlu örneği, bu yaklaşım kapsamında somut bir model olarak ele alınmış ve kentsel alanlarda yenilenebilir enerji kullanımının potansiyel faydalarını göstermeyi amaçlayan bir çalışma olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in urban population has led to a rise in energy demand, resulting in greenhouse gas emissions reaching critical levels due to fossil fuel-based electricity generation. Mitigating these negative effects necessitates a transformation in energy production methods. Sustainable energy generation aims to minimize environmental impacts while meeting the energy needs of both present and future generations. In this context, the integration of renewable energy sources into the grid is of great importance. This study focuses on evaluating the limited available spaces in urban areas and explores renewable energy solutions compatible with urban infrastructure. Specifically, photovoltaic solar power plant projects that can be integrated into building rooftops have been analyzed. These projects aim to promote urban energy transformation by reducing greenhouse gas emissions and enhancing environmental sustainability. Additionally, they contribute to minimizing transmission losses by enabling energy generation at the point of consumption. A pilot solar power plant project, developed under the Unlicensed Electricity Regulation, has been evaluated to assess the potential of building rooftops for energy production. The study quantifies the reduction in grid electricity consumption achieved through solar energy generation and estimates the potential decrease in greenhouse gas emissions. Furthermore, financial analyses have been conducted to provide guidance for decision-makers considering similar projects. In conclusion, the implementation of rooftop solar power plant projects enables clean energy production in urban areas without requiring additional land use, contributing to the reduction of greenhouse gas emissions. The Corlu case study serves as a concrete model within this approach, demonstrating the potential benefits of renewable energy deployment in urban environments. This study presents a framework for sustainable energy planning, emphasizing the feasibility and advantages of integrating solar energy solutions into urban areas.