Kapitalist öznelliğin psikosomatiği: Hazzın üretimi toplumsal baskı mekanizmaları ve bilincin eleştirisi
The psychosomatic of capitalist subjectivity: Production of pleasure social repression mechanisms and the critique of the conscious
- Tez No: 934886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmada ekonomi politik ile öznellik arasındaki kurucu ilişki incelenecektir. Öznellik, insan varlığının toplumsal çevre ile olduğu kadar özgül altyapısal etkenler yoluyla“kurulmuş”bu dünya ile kurduğu bir ilişkisellik biçimidir. Dolayısıyla, toplumsal olanın kaçınılmaz olarak politik olduğu gerçeğinin Aristo'dan bu yana kanıksanmış bir kaide olduğunu akılda tutarsak, bu çalışmanın aynı zamanda politik olanın oluşum koşullarını incelediği düşüncesine ulaşabiliriz. Ana akım düşünme biçiminin siyaseti; seçimler, yasalar, farazi iktidar kavramları ve sistem birey ilişkisine indirgediği yerde, politik olanın bu temel ve kurucu düzeyine nasıl ulaşacağız? Buna ulaşabilmek için bu çalışmanın tezi; tarihsel olarak egemen üretim biçiminin özgül bir kolektif ego oluşturduğu ve öznelerin bu kolektif ego yoluyla toplumsal ve politik yapıya bağlandığıdır. Bu öznellik biçimini anlamlandırabilmek için, bilincin bu gerçekliği karşılama pratiğine odaklandık. Zira hâkim üretim biçiminin (altyapı), insan varlığına içkin bilinci nasıl kurduğunu anlamak, öncelikle epistemolojik bir meseledir. Kolektif ego, yekpare işleyen dışsal bir yapı olmaktan çok, farklı eklemlenmeler yoluyla işleyen pratik bir öznellik biçimidir. Bu aynı zamanda somut olarak nicelleştirme pratiğinin bir izleğidir. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümleri“mübade'li”olarak tanımladığım öznellik biçiminin ontolojik düzeyde oluşum sürecini tanımlamak üzerinedir. Bu tanımlama çabası aynı zamanda;“normal”ya da“hasta”gibi tanımlanan varlık hallerinin üretim için üretim gerçekliği tarafından, öznelliği nasıl kurduğuna dair nasıl bir işleve sahip olduğunu gösterme çabasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the constitutive relationship between political economy and subjectivity will be examined. Subjectivity is a form of relationality that human existence establishes with the social environment as well as with this world that is“constituted”through specific infrastructural factors. Therefore, if we keep in mind that the fact that the social is inevitably political has been a rule that has been taken for granted since Aristotle, we can arrive at the idea that this work also examines the conditions for the formation of the political. The politics of the mainstream way of thinking; Where elections, laws, hypothetical concepts of power, and the system reduce it to the relationship between the individual and the individual, how do we reach this basic and constitutive level of the political? In order to achieve this, the thesis of this study; Historically, the dominant mode of production constitutes a specific collective ego and subjects are connected to the social and political structure through this collective ego. In order to make sense of this form of subjectivity, we have focused on the practice of consciousness in meeting this reality. Understanding how the dominant mode of production (infrastructure) establishes the consciousness inherent in human existence is primarily an epistemological issue. This is also concretely a trajectory of the practice of quantification. The third and fourth chapters of the study are about describing the process of formation of the form of subjectivity at the ontological level, which I define as“exchanged”. At the same time, this effort to define; It is an attempt to show how states of being, defined as“normal”or“sick”, have a function in terms of how the reality of production for production establishes subjectivity.