Braket üstü pah formunun emniyet kemeri konnektörü yorulma davranışı üzerindeki etkisinin deneysel analizi
Experimental analysis of the effect of chamfer form on the fatigue behavior of the seat belt connector bracket
  1. Tez No: 934897
  2. Yazar: GÖKHAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA EMRE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kaza meydana gelmesi durumunda sürücü ve yolcuların çarpma anında vücut sarsılmasını kademeli olarak azaltarak ve araç içinde savrulup darbe almalarını veya araçtan dışarı fırlamalarını önleyerek ölüm ve ağır yaralanmaların önüne geçme amacıyla kullanılan pasif güvenlik elemanlarından emniyet kemerinin fonksiyonunu yerine getirmesi için konektörlerin yeterli yorulma ve çekme dayanımına sahip olması önemli faktörlerdir. Çalışmada braket üzerinde halatın krimplendiği temas noktasında manuel pah formu verilmesiyle dizaynı değiştirip yeni prototipler üretilmiş, üretilen numunelerin çekme test değerlerinin müşteri şartnamelerinde istenen kriterleri sağlaması hedeflenerek ürün ömrünün uzatılabileceği araştırılmıştır. Çalışmada, emniyet kemerlerinin tokasını araç şasisine sabitlenmesini sağlayan konektörlerin braketinde, halata temas eden ince cidar kenarlarına yapılan pah kırma işleminin halat yorulmasına olumlu etki ettiği mekanik testler sonucunda tespit edilmiştir. Verilen pah formundan dolayı halatın brakete tutunduğu yüzey alanı azalacağından çekme kuvvetlerinin standart isterin altına düşmediğini görmek için yorulma testlerinin ardından çekme testleri yapılmış ve pah formu verilen konektörlerin %10'a kadar daha düşük çekme kuvveti sağlamasına rağmen minimum beklenti olan 20kN kuvvetin üzerinde olduğu görülmüştür. Verilen pah ölçüsüne göre boyuna %4-18 arası ve yanal %14-30 arası daha düşük kuvvetler ile konektörün eğilme hareketleri yapabileceği görülmüştür. Taşıt kullanan her birey için hayati öneme sahip olan emniyet kemeri toka bağlayıcısı yapılacak deney ve sonuçlar ile daha uzun ömürlü bir ürün haline gelmesiyle yeni dizayn, trafiğe çıkacak olan yeni araçlarda kullanılabilir ve yıllar sonra meydana gelecek olası trafik kazalarında emniyet halatı parçasında daha az yorulma meydana geleceğinden araç ömrü boyunca emniyet kemeri mekanizması, sürücü ve yolcuların güvenliğini sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Seat belts, as part of the passive safety system in road vehicles, are used to reduce the deceleration forces acting on the driver and passengers during a collision, thus preventing ejection from the vehicle and minimizing the risk of severe injuries or fatalities. For the seat belt to function properly, it is crucial that the connectors possess adequate fatigue and tensile strength. The Study aims to alter the design by applying a manual chamfer to the contact points where the cable is crimped onto the bracket, ensuring that the tensile test results of the newly produced prototypes meet the specified criteria outlined in the customer standards Additionally, the study explored these modifications can extend the product's service life. In this study, the positive effect of chamfering thin edge corners of the bracket that secures the cable of seat belt connector, which fixes safety belt buckle to the vehicle chassis, on the fatigue behavior of the cable has been identified after mechanic tests. Due to the chamfered form provided, the contact surface area where the strand adheres to the bracket is reduced. To ensure that the tensile forces do not fall below the standard requirements, tensile tests were conducted following fatigue tests. It was observed that although connectors with the given chamfered form provided up to 10% lower tensile force, they still met the minimum expectation of 20 kN. Based on the given chamfer length, the connector was found to exhibit bending movements with 4-18% lower longitudinal forces and 14-30% lower lateral forces. The seat belt buckle connector, which has a vital importance for every vehicle user, can become a more durable product through the experiments and their results. With this improved design, it can be implemented in new vehicles entering traffic. In potential traffic accidents that may occur years later, the safety cable component will experience less fatigue, ensuring that the seat belt mechanism maintains the safety of drivers and passengers throughout the vehicle's lifecycle