Yüksek kireçli topraklarda börülce saf hatlarının tane verim potansiyellerinin ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of grain yield potential and some agricultural characteristics of cowpea pure lines in high calcareous soils
  1. Tez No: 934896
  2. Yazar: MELİH POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Tane Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Börülce (Vigna unguiculata L. Walp.), yüksek besin değeri ve adaptasyon kabiliyeti sayesinde birçok farklı ekolojik bölgede yetiştirilen önemli bir baklagil bitkisidir. Bu araştırmada, F6 jenerasyonunda belirlenen 9 saf börülce hattı (VS24AP, VS24AÜ, VS24MA, VS24MP, VS24PM, VS24SÜ, VS24ÜA, VS24ÜM ve VS24ÜS) ile tescilli Amazon çeşidinin verim ve kalite parametreleri değerlendirilmiştir. Araştırma, yüksek kireç içeriğine sahip 2024 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Abdülkadir Akçin Araştırma ve Uygulama İstasyonu'nda yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme deseni kullanılarak 3 tekrarlamalı olarak tasarlanmıştır. Analizler sonucunda, farklı börülce hatlarının tarımsal ve kalite özellikleri açısından önemli farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. En yüksek bitki boyu 88.66 cm (Amazon), en düşük bitki boyu 38.33 cm (VS24SÜ) olarak tespit edilmiştir. Dal sayısı açısından VS24SÜ (3.00 adet) en yüksek, VS24AP (1.67 adet) en düşük dal sayısına sahip olmuştur. En yüksek bakla sayısı VS24AÜ (18.33 adet), en düşük bakla sayısı Amazon (12.56 adet) olarak belirlenmiştir. Baklada tane sayısı VS24MA (11.22 adet) ile en yüksek, VS24SÜ (8.55 adet) ile en düşük olmuştur. Bitkide tane sayısı açısından VS24AÜ (195.78 adet) en yüksek değeri gösterirken, VS24AP (112.15 adet) en düşük değere sahiptir. En yüksek yüz tane ağırlığı 24.00 g (VS24MA), en düşük yüz tane ağırlığı 16.67 g (Amazon) olarak kaydedilmiştir. Biyolojik verim açısından VS24AÜ (687.72 kg/da) en yüksek, VS24SÜ (406.11 kg/da) en düşük verime sahip olmuştur. Tane verimi VS24ÜS (155.16 kg/da) ile en yüksek, VS24MP (81.78 kg/da) ile en düşük olarak belirlenmiştir. Protein oranı VS24ÜM (%23.33) ile en yüksek, Amazon (%20.78) ile en düşük bulunmuştur. Protein verimi ise VS24ÜS (36.12 kg/da) ile en yüksek, VS24MP (17.98 kg/da) ile en düşük seviyede olmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, yüksek verimli ve kaliteli börülce hatlarının belirlenmesine önemli katkılar sağlamıştır. VS24AÜ, VS24ÜS, VS24MA ve VS24ÜM gibi hatlar, yüksek tane verimi, biyolojik verim ve protein oranı açısından öne çıkmıştır ve gelecekteki ıslah programlarında değerlendirilmelidir
Özet (Çeviri)
Cowpea (Vigna unguiculata L. Walp.) is an important legume crop cultivated in various ecological regions due to its high nutritional value and adaptability. In this study, the yield and quality parameters of nine pure cowpea lines (VS24AP, VS24AÜ, VS24MA, VS24MP, VS24PM, VS24SÜ, VS24ÜA, VS24ÜM, and VS24ÜS) selected in the F6 generation and the registered Amazon variety were evaluated. The research was conducted in 2024 at Selçuk University, Faculty of Agriculture, Prof. Dr. Abdülkadir Akçin Research and Application Station, which has high lime content in the soil. The randomized block design was used with three replications. The analyses revealed significant agronomic and quality trait differences among the cowpea lines. The highest plant height was recorded in Amazon (88.66 cm), while the lowest was in VS24SÜ (38.33 cm). Regarding the number of branches, VS24SÜ (3.00 branches/plant) had the highest, and VS24AP (1.67 branches/plant) had the lowest value. The highest number of pods per plant was observed in VS24AÜ (18.33 pods), while the lowest was in Amazon (12.56 pods). The highest number of seeds per pod was found in VS24MA (11.22 seeds), and the lowest in VS24SÜ (8.55 seeds). Regarding seeds per plant, VS24AÜ (195.78 seeds) had the highest value, while VS24AP (112.15 seeds) had the lowest. The highest hundred-seed weight was 24.00 g (VS24MA), while the lowest was 16.67 g (Amazon). In terms of biological yield, VS24AÜ (687.72 kg da-1) had the highest value, and VS24SÜ (406.11 kg da-1) had the lowest. The highest seed yield was 155.16 kg da-1 (VS24ÜS), whereas the lowest was 81.78 kg da-1 (VS24MP). The highest protein content was recorded in VS24ÜM (23.33%), while Amazon (20.78%) had the lowest. Protein yield was highest in VS24ÜS (36.12 kg da-1) and lowest in VS24MP (17.98 kg da-1). This study's findings contribute significantly to identifying high-yielding and high-quality cowpea lines. VS24AÜ, VS24ÜS, VS24MA, and VS24ÜM have demonstrated superior seed yield, biological yield, and protein content and should be considered for future breeding programs.