Kentsel breccia üzerinden bir kent okuma modeli: Beşiktaş'ın gizli katmanları ve bellek anlatıları
An urban reading model through urban breccia: The hidden layers and memory narratives of Beşiktaş
- Tez No: 934899
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN DURSUN ÇEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu tez çalışması fenomenolojik bir perspektiften, fiziksel olarak yıkılan, dönüştürülen, yeniden inşa edilen ve aynı zamanda yaşanan, algılanan ve hatırlanan kentsel mekânı 'bellek' merkezinde 'kentsel breccia' olarak yeniden kavramsallaştırır ve 'kentsel breccia'yı görünür ve gizli katmanların kurduğu dinamik, kesintili, muğlak, karmaşık, uzlaşılı, çelişkili ve çatışmalı ilişkisel sistemlerin oluşturduğu bellek topografyası olarak analiz eden bir mekan okuma modeli oluşturmayı amaçlar. Freud'un“breccia”analojisinden yola çıkılarak çalışmada kurgulanan 'kentsel breccia' kavramı, kentsel mekanın bilimsel araştırılmasına yönelik fiziksel, sosyal, kültürel, bilişsel, bireysel ve kolektif perspektifleri belleğe özgü bir zamansallıkla bir araya getirir. Kentsel 'breccia' bu perspektiflerin bir arada değerlendirilmesine yönelik bazı problemleri tanımlaması ve analizi için gereken kavramsal çerçeveyi ve yöntemsel kurguyu deşifre etmesi bakımında oldukça kritik potansiyeller sağlar. Kentsel 'breccia', bu anlamda kenti, geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanların ardışıklığına dayalı çizgisel tarih anlayışı içinde, başlangıç ve bitişleri kesin olarak belirlenmiş kategori ve maddelerden oluşan tek boyutlu bir temsil yaklaşımıyla yorumlamaz. Kentsel 'breccia'yı analiz edebilmek için kentin çok boyutlu dinamik yapısını, karmaşıklığını ve çelişkilerini bütüncül bir anlayışla mekansal olarak düşünmek gerekir. Bu noktada bu çalışmada bilgi edinimi bir kronolojik zaman takibinden çıkar; bu edinim kentsel 'breccia'nın görünür ve gizli katmanları arasındaki ilişkileri deşifre etmek amacıyla bellek izlerinin 'insan, kentsel mekan ve yazılı kültür' perspektiflerinde arandığı bir mekan okuması ile gerçekleşir. Bu mekan okuması hatırlamayı mümkün kılan bellek izlerini araştırarak kentsel 'breccia'nın gizli katmanlarını da deşifre etmeye çalışır. Bu tez çalışması ile ortaya konan mekan okuma modeli sosyal ve kültürel açıdan sürdürülebilir kentsel mekanların tasarımı için bir öncül analiz niteliğindedir. Kentsel mekânların kültürel sürdürülebilirliği, genellikle tarihi yapılar, yerler ve anıtlarla ilgilenen miras koruma perspektifinden bakan çalışmalar ile değerlendirilir. Ancak kültürel ve sosyal sürdürülebilirlik, tarihi özelliklerinin ötesinde, herhangi bir kentsel ve mimari ortamda meydana gelen gündelik yaşam pratiklerinin sıradanlığında, bireyin doğrudan mekânla kurduğu ilişkileri de içine alır. Sosyal ve kültürel perspektiflerden bakıldığında, çağdaş bir sürdürülebilirlik stratejisi, yalnızca kent içindeki tarihi kültürel yapıları korumakla kalmamalı, aynı zamanda kentte yaşayan bireylerin gündelik yaşamlarında fiziksel, sosyal, bilişsel ve kültürel boyutlarda oluşan öznel ve kolektif anlamları da korumalıdır. Bu bağlamda, çalışma kentsel 'breccia' kavramını kentsel mekânın fiziksel, sosyal, kültürel, üretimsel, psikolojik katmanlarını inşa-hatırlama ve yıkım-unutma süreçleri üzerinden bir araya getiren bir araştırma nesnesi olarak konumlandırır. Bu araştırma nesnesinde, kentsel 'breccia'da, 'hatırlanan gizli katmanlar', 'duyumsanan görünür katmanlar' kadar gerçek ve geçerlidir. Tez çalışması, 'araştırma probleminin tanımı', 'araştırmanın amacı ve kapsamı' ve 'araştırmanın yöntemi' başlıklarının oluşturduğu 'giriş' bölümü ile başlar. Tez çalışmasının ikinci kısmı araştırma konusuna odaklanır. Çalışma kapsamında kentsel mekanın okunmasına yönelik önerilen modelin düşünsel temeli bellek, sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik ve kentsel mekan kavramları üzerine derinlemesine düşünme ve sorgulama içerir. Bu bölümün sonunda çok katmanlı olgular olan kentsel mekan ve bellek ilişkilerinin birlikte sorgulandığı palimpsest kavramı da değerlendirilir. Bu tez çalışması palimpsest kavramının düşündürdüğü görünür ve gizli kentsel mekan katmanları üzerine yapılan araştırmalar, yorumlamalar ve değerlendirmeler üzerine kurulmuştur. Bu kapsamda tez sürecinde zaman-mekan-bellek ilişkileri palimpsest kavramının metaforik semantiğinden daha öteye, 'palimpsestin artikülasyonu' olarak ifade edebileceğimiz, çok daha kapsamlı bir kavramsal ve metodolojik çerçeveye taşınır. Tezin üçüncü bölümü, araştırma nesnesinin oluşturulma aşamasına, tezin kavramsal çerçevesine odaklanır. Bu noktada, Freud'un 'breccia' analojisinden yola çıkılarak, mekanın görünür ve gizli katmanları bellek referansında“kentsel breccia”olarak yeniden kavramsallaştırılır. Kurgulanan model ile görünür ve gizli katmanların sentaktik, fenomenolojik ve semantik ilişki ağlarından oluşan kentsel 'breccia', hatırlanan mekanın hem deneyimsel hem de analitik dinamiklerinin izlerinin sürülebileceği bir kaynak olarak çalışmaktadır. Buna göre kentsel 'breccia' mekan-bellek-zaman ilişkilerini insan, mekan ve yazılı kültür perspektiflerinin oluşturduğu görünür ve gizli katmanlar üzerinden kurgular ve tartışmaya açar. Bu bağlamda kentsel 'breccia'nın görünür ve gizli katmanlarına dair tez çalışmasında kurulan şu üç hipotez önemlidir: Bunlardan ilki, mekan perspektifinden, herhangi bir zaman periyodu içinde kolektif bellekte yer etmiş herhangi bir mekan, yıkılmış ya da yok edilmiş olsa dahi kentsel 'breccia'da 'gizli katman' olarak varlığını sürdürür. İkincisi, insan perspektifinden, insanların gündelik yaşamda hareket, bir araya gelme ve karşılaşma gibi görünür eylemlerinden oluşan bir takım davranış örüntüleri kentsel 'breccia'nın insana dair 'gizli katmanları'nı oluşturur. Üçüncüsü, yazılı kültür perspektifinden, kentsel mekanın 'okunarak' imgeler halinde anlamlandırılmasına benzer şekilde, kent anlatısına odaklanan bir metin de okunup, yorumlanıp, bağlamsallaştırılarak o kente ilişkin 'gizli katmanlar' ortaya çıkarır. Tezin dördüncü bölümü, kentsel 'breccia' olarak yeniden kavramlaştırılan araştırma nesnesinin okunmasını mümkün kılan bir analiz modelinin kurgulanmasına odaklanır. Kentsel 'breccia'yı okumak, kentsel 'breccia'yı kavramsal çerçevede kuran 'breccia' analojisini çalışmanın yöntemsel mantığına da uygulayarak kentsel 'breccia'yı sentaktik, fenomenolojik ve semantik verileri arasındaki ilişkiler üzerinden incelemek, araştırmak ve tartışmaya açmaktır. Buna göre, kentsel 'breccia'nın görünür ve gizli katman ilişkileri mekan sentaksı, fenomenoloji ve söylem analizi yöntemlerinin eş zamanlı kullanılmasından doğan potansiyeller ile birlikte değerlendirilir. Kurulan metodoloji çerçevesinde mekan sentaksı analizi, kentsel mekanı bu ara bölgede hem biçim hem de anlam bakımından ele alabilme yeteneği nedeniyle nicel ve nitel araştırma yöntemlerin kesişiminde, analitik ve deneyimsel yaklaşımların aradalığında konumlanır. Mekan sentaksı araştırmaları, mekanı yalnızca insan eylemlerinin bir arka planı olarak değil, sosyal ve kültürel faaliyetlerin ayrılmaz bir parçası olarak görür. Bu çalışma kapsamında, mekansal nitelikler, kentsel 'breccia'nın insan katmanlarına, deneyimlere, sosyal ilişkilere, davranış kalıplarına dayalı olarak öngörülebilen bağlantı sistemleri olarak incelenir. Dolayısıyla mekan sentaksı kentsel 'breccia'nın bellek izlerinin yaşanan ve algılanan mekanda aranabileceği doğrulanabilir/yanlışlanabilir hipotezler üreten analitik bir düzlem oluşturur. Konfigürasyon, bağlanabilirlik, bütünleşme, kavranabilirlik ve görünürlük grafiği gibi kentsel mekanın analizinde kullanılan sentaktik kavram, ölçüm ve araçlar fiziksel mekanı, sosyal, kültürel ve zihinsel perspektiflerle birlikte ele alan kentsel 'breccia' okumasını mümkün kılar. Kentsel 'breccia'nın mekana dair gizli katmanları, davranış örüntülerine dair gizli katmanları ve yazılı kültür eserlerine dair gizli katmanları fenomenolojik bir araştırmayı çalışmanın merkezine koyar. Fenomenolojik yaklaşımın, gündelik hayatın sıradanlığı ve doğallığı nedeniyle bireyler tarafından göz ardı edilen bu gizli kalıpları görünür kılma ve açıklama potansiyeli vardır. Fenomenoloji deneyimin altında yatan bilgilerin bellek, imge ve anlama dayalı olarak araştırılmasını içerir. Fenomenolojik araştırma ile çalışmada kentsel 'breccia'nın değişen, dönüşen, yıkılan mekanları, insanların gündelik yaşamda süregiden ya da yok olmuş davranış örüntüleri, okudukları yazılı kültür eserlerinde bağlamsallaştırılıp hatırladıkları gizli katmanların izleri aranır. Çalışmanın içerdiği fenomenolojik yöntemde bu veriler, yerinde gözlem ve deneyimleme içeren fotoğraflama, eskiz, haritalama teknikleri ile birinci şahıs araştırmalar ve yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerde katılımcılara yöneltilen anketler ile üçüncü şahıs araştırmalar aracılığıyla toplanır. Kentsel 'breccia'nın yazılı kültüre ait görünür ve gizli katmanları 'söylem' aracılığıyla bireysel/kolektif, semantik/episodik bellekler ile ilişkilidir. Böylece çalışmada kullanılan 'söylem analizi' metodu ile yazılı öznel perspektiflerden yola çıkılarak, inşa olan/edilen bir kolektif belleğin kurduğu anlamsal ilişkiselliklerin ortaya çıkarılması mümkün hale gelir. Söylem analizi araştırması çalışmada kentsel 'breccia'nın görünür ve gizli katmanlarını, değişen, yıkılan mekanları, insanların mekan-davranış örüntüleri, toplumsal olayların ve hikayelerin izlerini arar. Yazar-okuyucu ilişkisinde köklenen bireysel ve kolektif bellek etkileşimleri içinde mekanı deneyimleyen bireylerin bellek bilgisi deşifre edilmeye çalışılır. Ayrıca, kentsel 'breccia'nın görünür ve gizli katmanları hakkında sosyal, politik, kültürel, ekonomik bağlamlarda kendiliğinden ya da bilinçli olarak inşa edilen ifade yapılarının 'arkeolojik kazısı' yapılarak hiyerarşik güç-mekan ilişkilerine ve bunların içinde oluşmuş anlam çözümlemelerine ulaşılmaya çalışılır. Tez çalışmasında sentaktik, fenomenolojik ve semantik verilerin bir bütünü olarak kurgulanan kentsel 'breccia' yapısının bu anlamlı veri bütünü 'bellek-anlatı'lar aracılığıyla deşifre edilir. Çünkü kentsel 'breccia'nın bir araya getirdiği bellek izleri sentaktik, fenomenolojik ve semantik veriler olarak birbiri ile anlamlı bağlantılar kurar. Bellek-anlatılar aracılığıyla, sentaktik, fenomenolojik ve semantik bakış açılarının kendine has karakteristik nitelikleri ve bu niteliklerin uzlaşılar, çelişkiler, çatışmalar içinde bir arada değerlendirilmesi ile belleğe dair yeni mekan bilgileri üretilir. Tezin beşinci, son bölümünde ortaya konan araştırma modeli Beşiktaş Kıyı, Köyiçi ve yakın çevresinde uygulanır. Saha çalışması kapsamında ele alınan kentsel mekan bir kentsel 'breccia' olarak sentaktik, fenomenolojik ve semantik olarak araştırılır ve sonrasında elde edilen veriler kentsel 'breccia'nın görünür ve gizli katman ilişkisellikleri içinde bellek-anlatılar ile birleştirilerek çeşitli tartışma düzlemleri ve yeni ilişki sistemleri oluşturan bellek merkezli mekan okumaları elde edilir.
Özet (Çeviri)
This thesis reconceptualizes the urban space, which is physically demolished, transformed, reconstructed, and simultaneously lived, perceived, and remembered, as“urban breccia”centered on“memory”from a phenomenological perspective. It aims to develop a spatial reading model that analyzes“urban breccia”as a topography of memory formed by dynamic, discontinuous, ambiguous, complex, consensual, contradictory, and conflicting relational systems created by visible and hidden layers. The concept of urban breccia, originating from Freud's breccia analogy, integrates the physical, social, cultural, cognitive, individual, and collective perspectives into the scientific study of urban space with a temporality unique to memory. Urban breccia provides critical potential for defining and deciphering the conceptual representation and structure necessary to address certain problems arising from the simultaneous consideration of these perspectives. It cannot be interpreted through conventional, one-dimensional representational approaches of linear historical understanding based on the succession of past, present, and future, or through categories and elements with sharply defined beginnings and endings. Analyzing urban breccia requires a holistic understanding that spatially considers its multidimensional, dynamic structure, as well as its complexity and contradictions. At this point, knowledge acquisition in this study steps away from chronological time-tracking, moving toward a spatial reading aimed at deciphering memory traces in the perspectives of“human, urban space, and written culture”to reveal the relationships between visible and hidden layers of urban breccia. This spatial reading endeavors to uncover the hidden layers of urban breccia by investigating the memory traces that enable recollection. It attempts to analyze the multilayered states of urban breccia within the perspectives of human, urban space, and written culture, exploring their dynamic, discontinuous, blurred, ambiguous, consensual, contradictory, and conflictual relationships. The spatial reading model proposed in this thesis serves as a preliminary analysis for designing socially and culturally sustainable urban spaces. Cultural sustainability of urban spaces is often evaluated through studies that focus on heritage conservation, primarily concerned with historical buildings, sites, and monuments. However, cultural and social sustainability extends beyond historical characteristics to include the individual's direct relationships with space in the ordinariness of everyday practices within any urban or architectural setting. From social and cultural perspectives, a contemporary sustainability strategy should not only preserve historical cultural structures within the city but also protect the subjective and collective meanings formed in daily life across physical, social, cognitive, and cultural dimensions by individuals living in the city. In this context, the study positions memory as a research object that brings together the physical, social, cultural, productive, and psychological layers of urban space through the processes of construction-remembrance and destruction-forgetting. In urban breccia, this research object renders the 'remembered hidden layers' as valid and real as the 'sensed visible layers.' The thesis begins with the“introduction”section, which comprises the headings“definition of the research problem,”“research aim and scope,”and“research methodology.”The second part of the thesis focuses on the research subject, which involves inquiry into cultural sustainability and the multilayered nature of urban space. The physical structure of the space, along with its culture, social structure, production relations, and everyday life relations, is examined through interrelated perspectives. The perceived, lived, and designed qualities of space are assessed together with the concepts of experience and perception in terms of sustainable cultural and social dimensions. When viewed from the perspectives of perception, experience, and memory, existential dimensions of space and its cultural and social dimensions are questioned. The second part of the section focuses on an in-depth reflection and examination of memory as a multilayered phenomenon. Memory, considered as the source of phenomenological interaction, experience, and perception with space, is evaluated both in its functional attributes -remembering and forgetting- and in its retained contextual qualities. Memory's short-term and long-term characteristics, as well as its episodic-semantic and individual-collective dimensions, are explored as the core dynamic of human-space-time interaction in daily life. The final part of the research subject section addresses the concept of the palimpsest, examining the interplay between the multilayered phenomena of urban space and memory. This thesis is grounded on research, interpretations, and assessments concerning the visible and hidden layers of urban space as suggested by the palimpsest concept. Throughout the thesis process, the relationships between time, space, and memory are developed beyond the metaphorical semantics of the palimpsest concept into a more comprehensive conceptual and methodological framework, which can be described as the 'articulation of the palimpsest'. The third chapter of the thesis focuses on the conceptual framework of the study. Drawing on Freud's breccia analogy, the visible and hidden layers of space are reconceptualized as 'urban breccia' in reference to memory. Through the constructed model, urban breccia, comprising syntactic, phenomenological, and semantic networks of relationships between visible and hidden layers, serves as a resource for tracing both experiential and analytical dynamics of remembered space. Accordingly, urban breccia frames and opens for discussion the space-memory-time relationships through visible and hidden layers shaped by the perspectives of human, spatial, and written culture. In this context, the thesis establishes three key hypotheses regarding the visible and hidden layers of urban breccia. The first hypothesis, from a spatial perspective, posits that any location embedded within the collective memory during any time period continues to exist as a 'hidden layer' within the urban breccia, even if demolished or erased. The second hypothesis, from a human perspective, suggests that visible actions in daily life, such as movement, gathering, and encounters, form the 'hidden layers' of urban breccia related to human experience, represented through some specific behavioral patterns. The third hypothesis, from the perspective of written culture, asserts that just as urban space is 'read' and interpreted through images, texts can also be read, interpreted, and contextualized to reveal 'hidden layers'. The fourth stage of the thesis involves constructing an analytical framework that facilitates the reading of the research object, referred to as urban breccia. Reading urban breccia entails examining, exploring, and discussing the phenomena, concepts, relationships, and perspectives that engage with urban breccia through the breccia analogy and the intellectual foundation established within the conceptual framework. Urban breccia, as a structure formed by visible and hidden layers from various strata, continuously generates new traces within the time-space relationship. These layers manifest on a scale between morphological formalism and interpretative, meaning-oriented approaches of space, encompassing urban breccia's physical properties, syntactic structure, and phenomenological and semantic perspectives. However, unlike palimpsest metaphor where layers are plane and parallel, these layers are intricate and complex, intertwined within each other. The memory traces that form within urban breccia's perpetually reconstructed structure produce new traces in both visible and hidden layers through the relationality of these layers. This thesis aims to decode these relationalities by seeking out these traces through perspectives of human, urban, and written culture, bringing new viewpoints to the concepts of space and memory. To this end, it proposes examining urban breccia, along with its visible and hidden layers that allow for an integrated consideration of memory's spatial, human, and written culture dimensions, through networks of spatial syntax, phenomenological, and semantic methods. Therefore, the knowledge production process in this study is structured not as a chronological sequence, examining each of the three perspectives separately, but rather as a spatial reading that seeks to decode the semantic relationalities comprising urban breccia's hidden layers through the simultaneous application of phenomenological methods, spatial synt