Fasulye saf hatlarının yüksek kireçli topraklarda tane verimi ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of grain yield and some agricultural characteristics of bean pure lines in high calcareous soils
- Tez No: 934900
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) dünyada ve Türkiye'de önemli bir baklagil olup, yüksek protein içeriği ve besin değeri nedeniyle geniş çapta yetiştirilmektedir. Bu çalışma, F6 jenerasyonundaki 9 kuru fasulye saf hattının (PV24AGN, PV24AK, PV24AÖ, PV24GK, PV24GNK, PV24KG, PV24KA, PV24ÖG ve PV24ÖPV042) tarımsal performanslarını değerlendirmek ve yüksek verimli, kaliteli ve adaptasyon yeteneği yüksek genotipleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2024 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Abdülkadir Akçin Araştırma ve Uygulama İstasyonu'nda yürütülmüş olup, deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak planlanmıştır. Deneme parselleri 7.5 m² olarak düzenlenmiş ve ekim işlemi elle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dry bean (Phaseolus vulgaris L.) is an essential legume globally and in Turkey due to its high protein content and nutritional value, making it widely cultivated. This study aimed to evaluate the agricultural performance of nine pure dry bean lines (PV24AGN, PV24AK, PV24AÖ, PV24GK, PV24GNK, PV24KG, PV24KA, PV24ÖG, and PV24ÖPV042) in the F6 generation and to identify high-yielding, high-quality, and well-adapted genotypes for future breeding programs. The research was conducted in 2024 at the Selçuk University Faculty of Agriculture, Prof. Dr. Abdülkadir Akçin Research and Application Station, using a randomized complete block design with three replications. The experimental plots were 7.5 m², and sowing was performed manually.