Dijital platformlardaki aranjman eserlerin ortaokul müzik derslerinde kullanılmasının öğrencilerin geleneksel Türk müziği ilgi düzeylerine etkisi
The effect of the use of arrangement musics on digital platforms in secondary school music lessons on students' interest levels in traditional Turkish music
  1. Tez No: 934942
  2. Yazar: AYŞENUR ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL UMUZDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Global olarak teknoloji ve bilimde yaşanan hızlı değişimler; toplumların ve bireylerin yaşayışını, öğrenme süreçlerini dönüştürerek etkilemektedir. Bu çalışmadaki ana amaç, toplumsal kültürün önemli bir ögesi olan geleneksel müziklerin, çağcıl öğrenme dönüşümlerini deneyimlemektir. Araştırma, güncel gelişim ve dönüşümlere uygun tasarımlarla, yeni neslin geleneksel müziklerimize olan ilgisini artırmaya yönelik deneme süreçlerini içermektedir. Araştırmanın amacı, geleneksel Türk müziği aranjman eserlerin ortaokul müzik derslerinde kullanılmasının öğrenci ilgi düzeylerine etkisini incelemek ve geleneksel Türk müziğinin öğrencilere aktarımı bağlamında müzik öğretmenlerinin görüşlerine yer vermektir. Ortaokul öğrencilerinin geleneksel Türk müziğine olan ilgilerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada, nicel ve nitel veriler birlikte kullanıldığı için karma yöntem benimsenmiştir. Araştırmada karma yöntem desenleri arasından yakınsak desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen, nitel kısmında ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış olup bu çalışmalar eş zamanlı yürütülmüştür. Araştırmanın deneysel kısmında yer alan çalışma grubunu, Tokat ili Merkez ilçede bulunan İbni Sina Ortaokulunda 2023-2024 eğitim- öğretim yılında öğrenim görmekte olan öğrenciler (n=154) oluşturmuştur. Nitel çalışma grubunu ise 2023-2024 eğitim öğretim yılında Tokat ili merkez ilçeye bağlı olarak görev yapan müzik öğretmenleri (n=55) oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama amacıyla, öntest ve sontestte kullanılmak üzere araştırmacı tarafından hazırlanan“Geleneksel Türk Müziği İlgi Anketi”, süreci yakından takip etmek ve öğrencileri her an gözlemlemek için ise“Türk Müziğine İlgi Öğrenci Gözlem Formu”oluşturulmuştur. Araştırmanın ilk üç alt problemi bu araçlarla incelenmiştir. Araştırmanın son alt problemi olan öğretmen görüşlerinde ise nitel veriler için araştırmacı tarafından geliştirilen“Türk Müziği Aktarımıyla İlgili Görüşme Soruları”kullanılmıştır. Ayrıca kullanılan ölçme araçlarının tümünde ve eser havuzu oluşturulurken uzman görüşleri alınmış, seçilen eserlere göre ders planları hazırlanmış ve tekrar uzman görüşüne başvurulmuştur. Bu çalışma sonucunda, öğrencilerin müzik derslerinde, geleneksel Türk müziği aranjman eserlerini dinlediklerinde ilgi düzeylerinin arttığı görülmüş, geleneksel müziklerin aktarımında teknolojinin kullanılmasının, aranjman eserlerin müzik derslerinde yer almasının öneminden bahsedilmiştir. Ayrıca öğretmen görüşlerine göre öğrencilerin geleneksel Türk müziğine olan ilgileri oldukça düşük düzeydedir. Bu ilgisizliğin sebepleri olarak da yaş, çevre, sosyal medya, popüler kültür gibi etkenler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid changes experienced in technology and science globally affect the lives and learning processes of societies and individuals by transforming them. The main purpose of this study is to experience the contemporary learning transformations of traditional music, which is an important element of social culture. The research includes trial processes aimed at increasing the interest of the new generation in our traditional music with designs suitable for current developments and transformations. The aim of the research is to examine the effect of using traditional Turkish music arrangements in secondary school music lessons on student interest levels and to include the opinions of music teachers in the context of transferring traditional Turkish music to students. In this research, which aims to determine the interest of secondary school students in traditional Turkish music, a mixed method was adopted since quantitative and qualitative data were used together. Convergent design was used among mixed method designs in the research. In the quantitative part of the research, a pretest-posttest control group experimental design was used, and in the qualitative part, a semi-structured interview technique was used, and these studies were conducted simultaneously. The study group in the experimental part of the research consisted of students (n=154) studying at İbni Sina Secondary School located in the central district of Tokat province in the 2023-2024 academic year. The qualitative study group consisted of music teachers (n=55) working in the central district of Tokat province in the 2023-2024 academic year. In the study, for the purpose of collecting quantitative data, a“Traditional Turkish Music Interest Survey”was prepared by the researcher to be used in the pretest and posttest, and a“Student Observation Form for Interest in Turkish Music”was created to closely follow the process and observe the students at all times. The first three sub-problems of the study were examined with these tools. In the last sub-problem of the study, which is the teacher opinions,“Interview Questions Related to Turkish Music Transmission”developed by the researcher for qualitative data were used. In addition, expert opinions were obtained for all the measurement tools used and while creating the work pool, lesson plans were prepared according to the selected works and expert opinions were sought again. As a result of this study, it was observed that the students' interest levels increased when they listened to traditional Turkish music arrangements in music lessons, and the importance of using technology in the transmission of traditional music and including arranged works in music lessons was mentioned. In addition, according to the teachers' opinions, the students' interest in traditional Turkish music is quite low. Factors such as age, environment, social media and popular culture were stated as the reasons for this lack of interest.