Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde dijital platformlardaki kişisel veri işleme uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of personal data processing practices on digital platforms within the framework of the Personal Data Protection Law
  1. Tez No: 924668
  2. Yazar: CEREN CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BAŞALP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, dijital platformlarda kişisel verilerin işlenmesi konusunu ele almaktadır. İlk bölümde, kişisel veri kavramı ve özel nitelikli kişisel veriler açıklanarak, kişisel verilerin tanımı yapılmaktadır. Ayrıca, dijital platform kavramı üzerinde durulmakta ve dijital platformların kişisel veri kullanımı incelenmektedir. Dijital platformların 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca veri sorumlusu statüsü, veri sorumlularının yükümlülüklerine ilişkin konular ele alınmaktadır. İkinci bölüm, dijital platformlarda kişisel verilerin işlenmesi bakımından özel konuları kapsamaktadır. Bu bölümde yurt dışına veri aktarımı, çerezler ile kişisel veri işleme faaliyetleri, platformların pazarlama faaliyetleri ve ilgili kişilerin hakları konuları işlenmektedir. Özellikle 12 Mart 2024 değişiklikleri sonrası yurt dışına veri aktarım kuralları ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (General Data Protection Regulation (“GDPR”) ile KVKK'daki ilgili kişi haklarının karşılaştırılması yapılmaktadır. Üçüncü bölümde, dijital platformlarda kişisel veri güvenliği üzerinde durulmaktadır. Bu bölüm, dijital platformlardaki kişisel verilerin güvenliği için alınabilecek teknik ve idari tedbirleri Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun (“Kurul”) kararları ışığında dijital platformların mahremiyet endişelerini ve kişisel veri ihlal bildirimlerini kapsamaktadır. Sonuç bölümünde yapılan çalışmaların genel bir değerlendirilmesi yapılmakta ve dijital platformlarda kişisel veri işleme faaliyetleri için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the processing of personal data on digital platforms. The first chapter elaborates on the concept of personal data and special categories of personal data, defining personal data comprehensively. It also focuses on the concept of digital platforms and examines their use of personal data. The legal status of digital platforms under the Personal Data Protection Law No. 6698 (“KVKK”) and the obligations of data controllers are detailed. The second chapter covers specific issues regarding the processing of personal data on digital platforms. This section addresses cross-border data transfers, the processing of personal data via cookies, the marketing activities of platforms, and the rights of data subjects. In particular, it compares the rules on cross-border data transfer and the rights of data subjects under the General Data Protection Regulation (“GDPR”) of the European Union and the KVKK following the amendments on March 12, 2024. The third chapter focuses on personal data security on digital platforms. It discusses technical and administrative measures that can be taken to ensure the security of personal data on these platforms, in light of Personal Data Protection Board (“Board”) decisions, and addresses privacy concerns and personal data breach notifications. In the conclusion, a general evaluation of the studies is made, and recommendations for personal data processing activities on digital platforms are presented.