Töre saikiyle kasten öldürme suçu
Honour killing in Turkish criminal law
- Tez No: 934941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN KÖPRÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmamızın konusu; Türk Ceza Kanunu'nun 82. maddesinin 1. fıkrasının (k) bendinde düzenlenmiş bulunan töre saikiyle kasten öldürme suçudur. Töre saikiyle kasten öldürme; törelere aykırı davrandığı düşünülen kişinin, bu nedenle öldürülmesidir. Söz konusu aykırı davranış, öldürme suçunu gerçekleştiren kişiyi öldürmeye iten güdüyü ifade etmektedir. Kimi zaman bu güdü, toplumdaki söz konusu davranışı töreye aykırı kabul eden kişilerin öldürme suçunu gerçekleştirmesine yönelik açık ya da örtülü beklentisiyle de beslenebilirken kimi zaman da öldüren kişinin münferit kararını ifade etmektedir. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yaptırıma bağlanan bu suçun temelinde sosyolojik nedenler yer almaktadır. Yaptırımı oldukça ağır olan bu suç; namus ve kültür gibi sosyolojik kavramlarla da ilintilidir. Töre saikiyle kasten öldürme suçu, ulusal hukuk düzenimizde yer almakla birlikte uluslararası sahada da farklı isimlerle varlığını sürdürmektedir. Sorunun sosyolojik temelinin kabulüyle herhangi bir ulusa, bölgeye, dine veya kültüre özgü olmadığı belirtilmelidir. Öldüren kişinin motivasyonunu karşılayan bu kavramların tespit ve tanımının yapılması, ulusal ve uluslararası düzlemdeki konumunun tespit edilmesi, suçun unsurlarının açıklığa kavuşturulması çalışmamızın kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmamızla söz konusu suçun öğreti ve uygulamadaki yerinin belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the crime of honour killing which is regulated in Article 82, Paragraph 1, Subparagraph (k) of the Turkish Penal Code. Honour killing is a crime that can be decribed which is crime a person who is thought to have acted contrary to the customs. Also that behaviour which is belongs to victim refers to the motive that drives the person who commits the act of crime. Sometimes this motive can be fed by the explicit or implicit expectation of the people in the society who consider the behavior in question as contrary to the custom; while sometimes expresses the individual decision of the person who kills. The crime, which is sanctioned with aggravated life imprisonment, is based on sociological reasons. The crime, whose sanction is quite severe, is also related to sociological concepts such as honour and culture. Although honour killings are included in our national legal order, they continue to exist under different names in the international law. With the acceptance of the sociological basis of the problem, it should be noted that it is not specific to any nation, region, religion or culture. Making the determination and definition of these concepts that meet the motivation of the person who kills, determining its position on the national and international law, clarifying the elements of the crime constitute the scope of our study. Our study aims to determine the place of this crime in the doctrine and practice.