Wolf warrior diplomacy: An asset or liability for the soft power of China in the digital age?
Savaşçı kurt diplomasisi: Dijital çağda Çin'in yumuşak gücü için bir avantaj mı, yoksa bir yük mü?
  1. Tez No: 934944
  2. Yazar: EDA TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM ÖZDİKMENLİ ÇELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, 2010'ların sonları ve 2020'lerin başlarında, özellikle X (eski adıyla Twitter) gibi sosyal medya platformları aracılığıyla yürütülen Çin'in“Savaşçı Kurt”(Wolf Warrior) diplomasisini incelemektedir. Çinli diplomatların kullandığı stratejik söylem ve kamu mesajlarını araştırarak, bu iddialı yaklaşımın Çin'e ilişkin küresel algıları nasıl şekillendirdiğini ve yumuşak gücünü nasıl etkilediğini anlamaya çalışmaktadır. Bulgular, özellikle COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, Çin'in karşılaştığı sert eleştiriler nedeniyle daha agresif bir diplomatik üslup kullanmaya başladığını, yani“Savaşçı Kurt”diplomasisini benimsemiş olduğunu ortaya koymaktadır. Kendini savunmak ve eleştirilerin yönünü tersine çevirmek amacıyla, Çinli yetkililer, geleneksel Çin diplomatik tarzından farklı olarak, çatışmacı bir üslup benimsemişlerdir. Ayrıca, bu strateji, ulusal gururu pekiştirmek ve ülke içerisinde bir güven duygusu oluşturmak amacıyla da seçilmiştir. Ancak bu çalışma, böyle bir agresif diplomatik tarzın uluslararası kitleleri yabancılaştırma riski taşıdığını ve Çin'in küresel çapta olumlu bir imaj oluşturma yeteneğini sınırladığını, küresel tutum anketleriyle destekleyerek ortaya koymaktadır. Bu araştırma, dijital diplomasinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmayı ve dijital çağda iddialılığı daha yapıcı ve küresel ölçekte çekici stratejilerle dengelemenin önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines China's“Wolf Warrior”diplomacy conducted in the late 2010s and early 2020s particularly via social media platforms like X (formerly Twitter). By exploring the strategic rhetoric and public messaging employed by Chinese diplomats, the study attempts to comprehend how this assertive approach shapes global perceptions of China and impactsits soft power. The findings reveal that particularly with the emergence of the COVID-19 pandemic, China began to utilize a more aggressive diplomatic tone, namely“Wolf Warrior”diplomacy, due to the severe criticisms it faced. In order to defend itself and deflect these criticisms, Chinese officials adopted a confrontational style which was unlike the traditional Chinese diplomatic approach. Additionally, this strategy was also chosen to strengthen national pride and convey a sense of confidence domestically. However, this study finds that such an aggressive diplomatic style risks alienating international audiences and limits China's ability to build a positive global image, as supported by global attitude surveys. This research aims to contribute to the broader understanding of digital diplomacy and emphasize the importance of balancing assertiveness with more constructive and globally appealing strategies in the digital age.