Eski Yunan ve Roma'da vatandaşlık
Citizenship in Ancient Greek and Rome
  1. Tez No: 934945
  2. Yazar: NEFEL DELİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Eski Çağ'ın en önemli medeniyetlerinden olan antik Yunan ve Roma uygarlıkları, günümüzdeki çoğu alanda olduğu gibi hukuk alanındaki uygulamalara da temel oluşturmuştur. Tezimizin konusunu oluşturan vatandaşlık hukuku ise şüphesiz bu özel alanlardan biridir. Zira insan, koşullar gereği tarih içerisinde bir birey olarak değil, bağlı olduğu topluluğun bir parçası olarak ele alınmaya başlanmış; bu durum kişinin devlete hizmeti, devletin ise kişiyi himayesi yoluyla şekillenmiştir. Gerçekte insan, soyut bir kavram olan devleti oluşturanın kendisi olduğunu unutup birbirini, sahip oldukları çeşitli niteliklere ve şartlara göre statülere ayırmış; mümkün olan en üst düzeyde sömürmüştü. Kan bağından başlayacak olan bu ötekileştirme, evrensel vatandaşlığa giden süreçte yüzyıllarca çatışmalara neden olacaktı. Nihayet toplumdaki bu eşitsizlikleri ortadan kaldırmaya çalışan yasa koyucu ve devlet adamlarının girişimleriyle vatandaşlığın bir evrimleşme sürecine girdiğini görüyoruz. Bu konuda bize bilgi veren pek çok antik kaynaktan yararlanarak hazırlanan bu tezde, vatandaşlık için meydana gelen mücadeleler; vatandaş ve vatandaş olmayanlar arasındaki farklılıklar, ayrıcalıklar ve yükümlülükler; vatandaşlık kaydı, kaybı ve bağışı; kolonilerdeki vatandaşlık durumu; vatandaşlık konusundaki davalar ve istisnai örnekler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ancient Greek and Roman civilizations, ones of the most important civilizations of the Ancient Age, formed the basis for practices in the field of law, as in many other fields today. Citizenship law, which is the subject of our thesis, is undoubtedly one of these special fields. Because of the circumstances, throughout history, human beings have begun to be considered not as an individual, but as a part of the community to which they belong; This situation is shaped by the person's service to the state and the state's protection of the person. In reality, human beings forgot that they were the ones who created the state, which is an abstract concept, and divided each other into statuses according to their various qualities and conditions, and exploited each other to the highest possible level. This marginalization, which would start from blood ties, would cause conflicts for centuries in the process leading to universal citizenship. Finally, we see that citizenship has entered a process of evolution with the initiatives of legislators and statesmen who try to eliminate these inequalities in society. In this thesis, prepared by making use of many ancient sources that give us information on this subject, the struggles for citizenship; differences, privileges, and obligations between citizens and non-citizens; registration, loss and donation of citizenship; citizenship status in the colonies; cases and exceptional examples regarding citizenship are discussed.