İdealler ile gerçeklik arasında Türk Devletleri Teşkilatı: Yapısı ve amacı
The Organization of Turkish States between ideals and reality: Its structure and purpose
  1. Tez No: 934949
  2. Yazar: ONUR BİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İçinde yaşadığımız küreselleşme sürecinde, uluslararası aktörler arasında, uluslararası örgütlerin önemi ve belirleyiciliği artarak devam etmektedir. Uluslararası ve bölgesel güvenliğin, refah ve barışın yaygınlaşması gibi işlevlerine ilave olarak uluslararası örgütler, çatısı altında toplanan ülkelerin ulusal çıkarlarını iyileştirme ve geliştirmeye çalışmaktadırlar. Düşünsel olarak tarihsel derinliği bulunmakla birlikte bölgesel bir örgüt olarak Türk Devletleri Teşkilatının uluslararası düzeyde tutunabilmesi ve kurumsallaşması süreci, üyelerinin sahip oldukları siyasal, güvenlik, teknolojik ve ekonomik yetenek ve kapasiteleri dikkate alınarak, gerçekçi veriler ışığında, siyasi konjonktür de dikkate alınarak değerlendirilmiş, ulaşılan sonuçlarla örgütün eğiliminin fonksiyonelist (işlevselci) mi yoksa değerlere dayalı ilerlemesi gerekliliği konusunda alternatif bir bakış açısı sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda, öncelikle Teşkilatın temelini oluşturan değere (ortak dil, kültür, tarih ve kimlik vb.) dayalı ideolojik düşünceler, tarihi uzantısı ile birlikte özetlenmiştir. İkinci bölümde devletlerin siyasal ve iktisadi durumlarına bakılmıştır. Devamında Türk Devletleri Teşkilatı kurumsallaşma seviyesi, yapısı, Teşkilatın organları ve işleyişi tarihsel diyalektik içinde analiz edilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise bütünleşme kuramlarına yer verilerek Türk devletlerinin ortak hareket eğilimleri, küresel ve bölgesel aktörlerin bölgeye ilişkin politikaları ile işlevselciliğin (fonksiyonalizmin) sürece etkileri ele alınıp inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalization process we are living in, the importance and decisiveness of international organizations among international actors continues to increase. In addition to their functions such as the spread of international and regional security, prosperity and peace, international organizations try to improve and develop the national interests of the countries gathered under their roof. The process of the Organization of Turkish States, which has a historical depth in terms of thought and its ability to hold on to the international level and institutionalization as a regional organization, has been evaluated in the light of realistic data, taking into account the political conjuncture, considering the political, security, technological and economic skills and capacities of its members, and an alternative perspective has been presented with the results obtained on whether the tendency of the organization should be functionalist or should it progress based on values. In our study, firstly, the ideological thoughts based on the values (common language, culture, history and identity etc.) that constitute the foundation of the Organization are summarized together with their historical extension. In the second section, the political and economic situations of the states are examined. Afterwards, the institutionalization level of the Organization of Turkish States, its structure, the organs and functioning of the Organization are tried to be analyzed within the historical dialectic. In the fourth section, by giving place to the theories of integration, the common action tendencies of the Turkish states, the policies of global and regional actors regarding the region and the effects of functionalism on the process are discussed and examined.