Göç politikası: Afganistan-Pakistan ve Suriye-Türkiye göçleri karşılaştırması
Migration policy: A comparison of Afghanistan-Pakistan and Syria-Turkey migration
- Tez No: 934950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sosyo-politik, ekonomik ve çevresel güçlerin yönlendirdiği göç, bölgesel dinamikleri ve devlet politikalarını şekillendirmiştir. Bu çalışma, iki büyük ölçekli kitlesel göç olayının karşılaştırmalı analizini sunmaktadır: Afganistan-Pakistan göçü (1978-1991) ve Suriye-Türkiye göçü (2011-2024). En Benzer Sistem Tasarımı (EBST) metodolojisini kullanan araştırma, bu göç dalgalarından önce ve sonra jeopolitik, ekonomik ve sosyal koşulları inceleyerek Pakistan ve Türkiye'deki göç yönetimi stratejilerine ve politika yanıtlarına odaklanmaktadır. Afganistan-Pakistan örneği, 1978 Saur Devrimi ve ardından gelen Sovyet işgalinden ortaya çıkmış ve dört milyondan fazla Afgan'ın Pakistan'a sığınmasına neden olmuştur. Başlangıçta Pakistan açık kapı politikası benimsemiştir, ancak zamanla ekonomik baskılar, güvenlik endişeleri ve değişen jeopolitik ittifaklar kısıtlayıcı önlemler yaşanmıştır. Suriye İç Savaşı'nın tetiklediği Suriye-Türkiye göçü, Türkiye'nin 3,7 milyon kişiye ulaşarak dünyanın en büyük göçmen nüfusuna ev sahipliği yapmasıyla sonuçlanmıştır. Türkiye'nin erken dönem politikaları insani yardım ve açık kapı politikası uygulasa da Suriye İç savaşının gidişatı ve uluslararası diplomatik kaygılar göç yaklaşımını yeniden şekillendirmiştir. Bu araştırma, her iki durumda da göç öncesi ve sonrası koşulları karşılaştırarak göç yönetimindeki kritik benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Pakistan ve Türkiye başlangıçta açık sınır politikaları izlese de uzun süreli yerinden edilmeler, ekonomik yükler ve siyasi baskılar göç politikasını dönüştürmüştür. Bulgular, göç krizlerinin yalnızca insani sorunlar olmadığını, aynı zamanda dış politika, güvenlik endişeleri ve bölgesel güç dinamikleriyle derinden iç içe olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, bu jeopolitik bağlamlarda göç politikalarının evrimini analiz ederek, çağdaş uluslararası ilişkilerde kitlesel göç yönetiminin insani kaygılardan daha çok Devlet çıkarları merkezli göç yönetiminin geçerliliği olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, driven by socio-political, economic and environmental forces, has shaped regional dynamics and state policies. This study presents a comparative analysis of two large-scale mass migration events: the Afghanistan-Pakistan migration (1978-1991) and the Syria-Turkey migration (2011-2024). Using the Most Similar System Design (EBST) methodology, the research focuses on migration management strategies and policy responses in Pakistan and Turkey by examining the geopolitical, economic and social conditions before and after these waves of migration. The Afghanistan-Pakistan case emerged from the Saur Revolution of 1978 and the subsequent Soviet invasion, which led to the refuge of more than four million Afghans in Pakistan. Initially, Pakistan adopted an open-door policy, but over time, economic pressures, security concerns, and changing geopolitical alliances led to restrictive measures. The Syrian-Turkish migration triggered by the Syrian Civil War resulted in Turkey hosting the world's largest migrant population, reaching 3.7 million people. Although Turkey's early policies were humanitarian and open-door, the course of the Syrian Civil War and international diplomatic concerns reshaped its approach to migration. This study compares the pre- and post-migration conditions in both cases to reveal critical similarities and differences in migration policy. Although Pakistan and Turkey initially pursued open-border policies, long-term displacements, economic burdens, and political pressures transformed migration management. The findings highlight that migration crises are not only humanitarian issues, but are also deeply intertwined with foreign policy, security concerns, and regional power dynamics. By analyzing the evolution of migration policies in these geopolitical contexts, the study argues that in contemporary international relations, mass migration management is more relevant to State interests than humanitarian concerns.