Optimization methods in solar systems
Güneş sisteminde optimizasyon yöntemleri
- Tez No: 934967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Mehmet ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sürdürülebilir enerji çözümlerine yönelik artan küresel talebi karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının, özellikle de solar PV sistemlerinin kullanımı zorunlu hale geldi. Bu tez, 100 kW'lık şebekeden bağımsız bir PV sistemine uygulanan dört optimizasyon yöntemini (pertürbasyon ve gözlem (P&O), artımlı iletkenlik (INC), bulanık mantık denetleyicisi (FLC) ve parçacık sürüsü optimizasyonu (PSO)) araştırır ve karşılaştırır. Amaç, bu optimizasyon yöntemlerinin enerji üretimini en üst düzeye çıkarma ve farklı çevre koşulları altında operasyonel verimliliği artırma konusundaki performansını analiz etmek ve karşılaştırmaktır. Çalışma, her bir optimizasyon yöntemine genel bir bakış sunarak, ilkelerini, avantajlarını ve sınırlamalarını tartışarak başlıyor. Ayrıntılı bir literatür taraması, güneş enerjisi optimizasyonundaki en son yaklaşımları ve eğilimleri anlamanın. yolunu açıyor. P&O, INC, FLC ve PSO'nun teorik temelleri, bunların şebekeden bağımsız PV sistemlerine uygulanabilirliği vurgulanarak araştırılmaktadır. Araştırmanın özü, MATLAB kullanılarak 100 kW'lık şebekeden bağımsız bir fotovoltaik sistemin simüle edilmesini içermektedir. Sistem modeli, büyük ölçekli güneş enerjisi tesislerinin gerçek dünya özelliklerini yansıtan fotovoltaik paneller, invertörler ve enerji depolama gibi bileşenleri içerir. Optimizasyon yöntemleri, güç çıkışı, voltaj, akım ve görev döngüsü dahil olmak üzere temel performans ölçümlerine göre uygulanır ve değerlendirilir. Simülasyonların sonuçları, optimizasyon yöntemleri arasında karşılaştırmalar yapmak için kapsamlı bir şekilde analiz edilir. Yakınsama hızı, değişen koşullara uyum sağlama ve hesaplama verimliliği gibi parametreler dikkate alınır. Çalışma, her yöntemin güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilgi sağlamayı ve belirli operasyonel senaryolar için en uygun optimizasyon stratejisinin seçimine rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, güneş PV optimizasyonu alanındaki mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmakta ve büyük ölçekli şebekeden bağımsız PV sistemlerinin tasarımı ve işletilmesinde yer alan uygulayıcılar, araştırmacılar ve politika yapıcılar için değerli bir kaynak olarak hizmet etmektedir. Sonuçların, güneş enerjisi teknolojilerinin uygulanmasında karar verme süreçlerini bilgilendirmesi ve sonuçta güneş enerjisi üretiminin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırması bekleniyor.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources, particularly solar photovoltaic systems, have become critical in meeting the growing global demand for sustainable energy solutions. This thesis studies and contrasts four optimization methods (P&O, INC, FLC, and PSO) for a 100 kW off-grid photovoltaic system. The purpose is to evaluate and compare the effectiveness of these optimization strategies in terms of maximizing energy output and improving operational efficiency under various environmental circumstances. The study begins with an overview of each optimization method, including its principles, benefits, and limits. A thorough literature analysis lays the groundwork for understanding the most recent methodologies and trends in solar PV optimization. The theoretical foundations of P&O, INC, FLC, and PSO are investigated, with a focus on their application to off-grid PV systems. The project focuses on simulating a 100 kW off-grid photovoltaic system with MATLAB. The system model contains photovoltaic panels, inverters, and energy storage, which mimic the real-world characteristics of large- scale solar systems. Optimization strategies are implemented and assessed using important performance parameters like as power output, voltage, current, and duty cycle. The simulation results are thoroughly evaluated to compare different optimization strategies. Parameters such as convergence rate, adaptability to changing situations, and computational efficiency are considered. The study provides insights into the strengths and weaknesses of each method and guides the selection of an effective optimization strategy for various operational circumstances. This study adds to the existing body of knowledge in the field of solar PV optimization and is an important resource for practitioners, academics, and policymakers interested in the design and operation of large-scale off-grid PV systems. The findings are likely to influence decision-making processes for installing solar energy technology, hence improving the efficiency and sustainability of solar energy generation.