Simetrik I kesitli daralan konsolların yanal burulmalı burkulmasının analitik incelenmesi
Analytical investigation of lateral-torsional buckling of tapered cantilevers with I-section
- Tez No: 934986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
I kesitli çelik profiller, çelik yapılarda konsol kiriş olarak sıklıkla kullanılır. Malzemeyi ekonomik kullanmak adına eğilme etkilerini güçlü eksenleri ile karşılayacak şekilde yüklenirler. Güçlü ekseninde eğilen I-kesitli konsol, belirli bir limit yük değerinde düzlem dışı yanal deformasyon ve burulma sergileyerek uğradıkları stabilite kaybı yaşar. Bu göçme modu yanal burulmalı burkulma olarak adlandırılır. Kesitte akma öncesi gerçekleşebilecek bu global stabilite kaybının tasarımda dikkate alınması gerekir. Literatürde narin kolon, kiriş, konsol ve eksenel yüklü kirişlerin yanal burulmalı burkulması analitik, nümerik ve deneysel olarak araştırılmıştır. Basit kirişlerden farklı olarak konsol kirişlerin yanal burulmalı burkulma modu daha karmaşıktır, kapalı formda bir denklem elde etmek mümkün olmayabilir ve genellikle sayısal çözüm gerektirir. Çalışma kapsamında gövdesi ve/veya başlığı daralan simetrik I-kesitli konsolların yanal burulmalı burkulma yüklerini hesaplamak için enerji yöntemine dayalı analitik bir prosedür geliştirilmiştir. Sunulan analitik yöntem, başlık ve/veya gövde daralma seviyesi, narinlik, enine yük tipi, enine yükün en kesit üzerinde pozisyonu etkilerinin tamamını göz önüne almaktadır. Analitik çözümler, çarpılma etkilerini hesaba katan bir boyutlu (1B) çubuk elemanların kullanıldığı sonlu eleman analizleri ile doğrulanmıştır. Gövdesi ve/veya başlığı daralan simetrik I-kesitli konsolların yanal burulmalı burkulma davranışları detaylı olarak incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
I-section steel profiles are commonly used as cantilever beams in steel structures. They are loaded to resist bending about their strong axes for efficient material utilisation. When subjected to bending along the strong axis, I-section cantilevers experience out-of-plane lateral deformation and torsion at a certain critical load, leading to a loss of stability. This failure mode is known as lateral-torsional buckling. This global stability loss, which may occur before yielding the cross-section, should be considered in structural design. The lateral-torsional buckling behaviour of slender columns, beams, cantilevers, and axially loaded beams has been extensively investigated in the literature via analytical, numerical, and experimental methods. Compared to simply supported beams, the lateral-torsional buckling mode of cantilever beams is more complex, often making the derivation of closed-form solutions impractical and requiring numerical approaches. This study developed an analytical procedure based on the energy method to calculate the lateral-torsional buckling loads of web and/or flanges tapered cantilevers with symmetric I-section. The proposed analytical method considers all influential factors, including the tapering levels of the flange and/or web, slenderness, transverse load type, and the position of the transverse load on the cross-section. The analytical solutions have been validated using finite element analyses with one-dimensional (1D) beam elements incorporating warping effects. The lateral-torsional buckling behaviour of webs and/or flanges tapered cantilevers with symmetric I-sections has been thoroughly examined and interpreted in detail.