Les conséquences de l'élection des présidents de la République au suffrage universel direct sur le régime politique: Etude comparative des systèmes constitutionnels français et turcs
Cumhurbaşkanlarının doğrudan genel oyla seçiminin siyasal rejim üzerindeki etkileri: Fransız ve Türk anayasal sistemlerinin karşılaştırmalı incelemesi
  1. Tez No: 934991
  2. Yazar: SEDA DUNBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDINAND MELIN-SOUCRAMANIEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Bordeaux
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 489
Özet
Fransa ve Türkiye, parlamenter sistem içerisinde uzun bir parlamenter yönetim geçmişine sahip iki ülkedir. Ancak her iki ülke de cumhurbaşkanı seçim yöntemine ilişkin anayasal bir değişiklik gerçekleştirmiştir ve bu değişiklikler, siyasal rejimlerinin yapısı üzerinde çok geniş kapsamlı etkiler yaratmıştır. Bilindiği üzere, monist parlamenter sistemde Cumhurbaşkanının kurumların işleyişinde yalnızca sembolik bir rolü vardır ve teorik olarak parti siyasetinin üstünde bir konumda yer alır. Cumhurbaşkanının konumunun güçlenmesi ve parlamenter sistemin özgün yapısının değişmesiyle doğrudan ilişkili iki temel unsur bulunmaktadır: Cumhurbaşkanının geniş yetkileri ve doğrudan genel oyla seçilmesi. Bu nedenle, cumhurbaşkanı seçim yöntemi özel bir önem taşımaktadır. Sonuç olarak, bu iki ülkenin anayasal sistemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, anayasal değişikliklere yol açan nedenlerin ve bunların siyasal sonuçlarının anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
France and Turkey are two countries which have long histories of parliamentary rule in parliamentary system. However, they both conducted a constitutional review relating to the method of presidential elections which created vast reaching effects within the structure of their political regime. As is well known, the President of the Republic has only a symbolic role in the running of the institutions and is theoretically placed above party politics, according to the monistic parliamentary system. There are two essential factors directly related to the reinforcement of the President's position and the change to the original structure of the parliamentary system: His extensive powers and his election through direct universal suffrage. Therefore, the method of presidential elections is especially important. Consequently, the comparative study of the constitutional systems of these two countries would aid in the understanding of the causes that led to constitutional revisions and their political consequences.