A postcolonial study of female migration in Second-Class Citizen by Buchi Emecheta and Small Island by Andrea Levy
Buchi Emecheta'nın İkinci Sınıf Vatandaş ve Andrea Levy'nin Küçük Ada romanlarında kadın göçünün postkolonyal incelemesi
  1. Tez No: 934992
  2. Yazar: AİMEN IMRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Buchi Emecheta'nın Second Class Citizen ve Andrea Levy'nin Small Island romanlarını postkolonyal bir göç yaklaşımıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Her iki kadın göçmen yazar, romanlarında anavatanlarından Britanya'ya göç eden kadın göçmen kahramanların deneyimlerini özel olarak kaleme alır. Çalışma, ırk ve cinsiyet nedeniyle iki kat marjinalleşmiş olan bu karakterlerin karşılaştıkları sorunları karşılaştırıp karşıtlıklarını inceleyecektir. Bu araştırmanın ana hedefleri, Arnold van Gennep'in üçlü teorisi ve Stuart Hall'un Kültürel Kimlik teorisi çerçevesinde kadın göçünün her iki romanda nasıl tasvir edildiğini incelemektir. Romanlardaki kadın göçmenlerin liminal deneyimlerini araştırmayı ve göçün cinsiyet boyutları ile kimlik müzakerelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, kadın göçmenlerin postkolonyal bağlamlardaki deneyimlerine ve bunların kültürel kimlik, liminalite ve postkolonyalizm söylemi içindeki önemine daha derin bir anlayış kazandırmayı hedeflemektedir. İki roman üzerine eleştirel araştırma makaleleri yazılmış olmasına rağmen, kadın göçü, liminalite ve kültürel kimlik açısından postkolonyal bir perspektifle birlikte incelenmemişlerdir; dolayısıyla bir araştırma boşluğu yaratmaktadır. Bu tez, romanın kadın karakterlerine liminalite üçlü aşamalarının uygulanmasına ve anavatanlarından Britanya'ya göç ederken nasıl varlık ve olma aşamalarından geçtiklerine odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the novels Second Class Citizen by Buchi Emecheta, Small Island by Andrea Levy through a postcolonial approach to migration. Both the female migrant writers specifically pen experiences of female migrant protagonists in their novels, who migrate from their homelands to Britain. The study will compare and contrast the issues faced by them, who are doubly marginalised due to their race and gender. The main objectives of this research are to examine how female migration is depicted in both the novels through the lens of Arnold van Gennep's tripartite theory and Stuart Hall's theory of Cultural Identity. It aims to investigate the liminal experiences of female migrants in the novels, and to investigate the gendered dimensions of migration and identity negotiation. This study seeks to contribute to a deeper understanding of the experiences of female migrants in postcolonial contexts and their significance within the broader discourse of cultural identity, liminality, and postcolonialism. Critical research papers have been written on the two novels however they have not been studied together from a post colonial perspective on female migration, liminality and cultural identity; hence creating a research gap. The thesis will therefore focus on the application of the tripartite phases of liminality on the female characters of the novel and their transition from the phases of being and becoming as they migrate from their homelands to Britain.