Helicobacter pylori ve mide kanseri vakalari arasindaki ilişki
The relationship between helicobacter pylori and stomach cancer
  1. Tez No: 935015
  2. Yazar: MUHTADI FAISAL ABDULWAHHAB AL-DOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kanser terimi, farklı dokularda meydana gelen 200'den fazla hastalığı kapsayan genel bir terimdir. Kanser terimi ile ifade edilen hastalıkların her birinin görülme sıklığı, yayılma ve hayatta kalma oranları ile ilgili özellikler hastalığa özgüdür. Bununla birlikte, tek bir ilk bölgeden kontrolsüz hücre bölünmesi, tüm kanser türleri için ortak bir özellik gibi görünmektedir. İkna edici kanıtlar, bazı türleri karsinogenez ile ilişkilendirirken, diğerleri kanserlerin teşhisi, önlenmesi veya tedavisinde umut verici görünmektedir. Bu nedenle bakteri türleri ve rolleri, özellikle kanserler, farklı bireyler arasında farklılık gösterir. Bununla birlikte birçok tür, önemli bir özelliği paylaşır: yüksek düzeyde alana özgü kolonizasyon. Bu kritik faktör, invazif olmayan teşhis testlerinin, yenilikçi tedavilerin ve kanser aşılarının geliştirilmesine yol açabilir. Klasik örnekler, Helicobacter pylori tarafından indüklenen mide adenokarsinomu, bovis grubunun streptokokal bakteremi ile kolon kanseri ve Helicobacter türleri (gastrik MALT) ve Chlamydophila spp ile bağlantılı olarak mukoza zarlarıyla (MALT) ilişkili lenfoid doku lenfomalarıdır. (MALT eyepieces). Bu patojenlerden herhangi birinin izolasyonu, kötü huylu bir hastalığın araştırılmasına neden olmak için bir uyandırma çağrısı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The term cancer is a general term that covers over 200 types of diseases that occur in different tissues. The characteristics related to the incidence, spread and survival rates of each of the diseases expressed by the term cancer are specific to the disease. However, uncontrolled cell division from a single first region appears to be a common feature for all types of cancer. Convincing evidence links some species to carcinogenesis while others appear promising in the diagnosis, prevention or treatment of cancers. Thus bacterial species and their roles in particular cancers appear to differ among different individuals. Many species, however, share an important characteristic: highly site-specific colonization. This critical factor may lead to the development of non-invasive diagnostic tests, innovative treatments and cancer vaccines, The classic examples are gastric adenocarcinoma induced by Helicobacter pylori, the association of streptococcal bacteremia of the bovis group and colon cancer and lymphomas of lymphoid tissue associated with mucous membranes (MALT) in connection with Helicobacter species (gastric MALT) and with Chlamydophila spp. (MALT eyepieces). The isolation of any of these pathogens should be a wake-up call to induce the study of a malignant disease.